سال انتشار: ۱۳۸۱

محل انتشار: چهارمین همایش ملی صنایع دریایی ایران

تعداد صفحات: ۱۹

نویسنده(ها):

حمید زراعتگر – استادیار و عضو هیات علمی دانشکده کشتی سازی و صنایع دریایی دانشگاه صنعت
موعود نیک فرجام – مهندسی کشتی سازی

چکیده:

بررسی طراحی یک دفتر طراحی و جانمایی سخت افزاری و نرم افزاری و نیروی انسانی در آن، با توجه به نوپا بودن صنعت طراحی و ساخت کشتی در کشور ما، تاکنون چندان مورد توجه قرار نگرفته است.
این یکی از بزرگترین مشکلات صنعت کشتی سازی در کشور ما محسوب می شود، زیرا دفتر طراحی که دارای دو جزء نیروی انسانی و با تجربه به علاوه فضا و امکانات مناسب می باشد، در حقیقت مغز متفکر کارخانه کشتی سازی به حساب می آید. دفتر طراحی به عنوان یک بخش رابط، نیازمندیهای مالک را به بخش ساخت در کارخانه متصل می سازد، تا یک کشتی ساخته شود و این امر در صورت فقدان یک طراحی منطقی و درست برای یک دفتر طراحی ممکن نمی شود.
با توجه به مفهوم طراحی به عنوان یک فرایند خلاقانه می توان گفت که دفتر طراحی به عنوان یک بخش پردازش کننده، اطلاعات ورودی را از مالک کشتی تحت عنوان نیازمنیدهای مالک و مطالعات کارفرمایی دریافت کرده و پس از پردازش ، آنها را در قالب نقشه های اجرایی به عنوان خروجی به بخش ساخت تحویل می دهد و در ضمن مراحل ساخت نیز نظارت بر حسن اجرای طحر های داده شده را بر عهده دارد.
اهمیت بحث تا حدی است که هر کدام از شرکت های فعال در عرصه کشتی سازی در کشور ما به فکر سازماندهی دفتر طراحی و رسیدن به یک طرح چامع برای آن میباشند.
دراین مقاله سعی شده است تت اصول تاسیس دپارتمان طراحی کشتی مورد بحث و بررسی قرار گیرد و در انتها یک نمونه عملی (Case Study) تجزیه و تحلیل گردد.