مقاله افزايش توان راکتور همجوشي در سيستم سه لايه اي دوتريوم– تريتيوم با در نظر گرفتن اثر برهنه سازي ميون از ذرات (muon stripping effect) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۸۹ در علوم پايه (دانشگاه آزاد اسلامي واحد علوم تحقيقات) از صفحه ۴۵ تا ۵۴ منتشر شده است.
نام: افزايش توان راکتور همجوشي در سيستم سه لايه اي دوتريوم– تريتيوم با در نظر گرفتن اثر برهنه سازي ميون از ذرات (muon stripping effect)
این مقاله دارای ۱۰ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله همجوشي به روش کاتاليزور ميوني
مقاله اثر برهنه سازي
مقاله سيستم سه لايه اي
مقاله دوتريوم
مقاله تريتيوم

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: ايزدنشان حيدر
جناب آقای / سرکار خانم: قرآن نويس محمود

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مقدمه: دستيابي به انرژي سالم و پايدار از جمله مسايلي است که جهان امروز با آن دست به گريبان است و اين امر باعث بروز رقابتهاي شديدي بين کشور هاي پيشرفته دنيا براي يافتن روشهاي جديد در اين زمينه شده است. يکي از اين روشها که توجه بسياري از دانشمندان در نقاط مختلف دنيا را به خود معطوف کرده است بدست آوردن انرژي از طريق فرآيند همجوشي هسته اي است.
هدف: در اين مقاله ضمن بررسي همجوشي به روش کاتاليزور ميوني در سيستم سه لايه اي D / T ,T2 ,D2 به بررسي تاثير اثر برهنه سازي ميون از ذرات آلفا در اين سيستم که در مطالعات قبلي اين سيستم در نظر گرفته نشده بود پرداخته شده است. در مشاهدات اخير ديده شد که در يک واکنش همجوشي مي تواند مولكول شبه پايدار (dtm)* توليد گردد.
روش بررسي: در اينجا ضمن در نظر گرفتن تمامي شاخه هاي ممکن همجوشي در اين سيستم سه لايه اي ا به روش محاسبات عددي با استفاده از نرم افزار Rung Kutta 45-Maple حل شده اند که نتايج آن در جداول (۳) و (۴) و (۵) و (۶) آورده شده است.
نتايج: در اين مقاله ضمن استفاده از اين شاخه همجوشي و همچنين اثر برهنه سازي که در مطالعات قبلي اين سيستم در نظر نگرفته نشده بود، توان همجوشي و آهنگ چرخش ميون در اين سيستم سه لايه اي محاسبه مي گردد.
نتيجه گيري: محاسبات نشان مي دهد که با در نظر گرفتن اين اثر در اين سيستم به ازا هر ميون ۸۲٫۶ همجوشي صورت گرفته و آهنگ چرخش ميون ۱۸ درصد نسبت به سيستم قبل افزايش داشته است.