مقاله افزايش شيوع سندرم تخمدان پلي كيستيك در زنان داراي سابقه ديابت بارداري که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۸۹ در مجله ديابت و متابوليسم ايران (مجله ديابت و ليپيد ايران) از صفحه ۳۴۴ تا ۳۵۰ منتشر شده است.
نام: افزايش شيوع سندرم تخمدان پلي كيستيك در زنان داراي سابقه ديابت بارداري
این مقاله دارای ۷ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله ديابت بارداري
مقاله سندرم تخمدان پلي كيستيك
مقاله غربالگري

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: مهاجري تهراني محمدرضا
جناب آقای / سرکار خانم: پرويزي مريم
جناب آقای / سرکار خانم: اميني مقدم سهيلا
جناب آقای / سرکار خانم: حشمت رامين
جناب آقای / سرکار خانم: شعبان نژادخاص زهرا
جناب آقای / سرکار خانم: اعلا مريم
جناب آقای / سرکار خانم: آقايي ميبدي حميدرضا
جناب آقای / سرکار خانم: عباس شرقي ساسان
جناب آقای / سرکار خانم: اردشيرلاريجاني محمدباقر

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مقدمه: برخي مطالعات در زمينه شيوع ديابت بارداري (GDM) در زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلي كيستيك(PCO) ، حاکي از آن است که خطر بروز GDM در زنان مبتلا به PCO بيشتر از افرادي است که از اين اختلال رنج نمي برند. از آنجايي كه نژاد عامل موثري در ارتباط بين ديابت بارداري و سندرم تخمدان پلي كيستيك مي باشد، مطالعه حاضر به منظور بررسي ارتباط بين سندرم تخمدان پلي كيستيك و ديابت بارداري، در زنان ايراني با سابقه ديابت بارداري در بيمارستان شريعتي تهران انجام شد.
روش ها: نمونه ها شامل ۲۰ زن داراي سابقه ديابت بارداري و ۲۴ زن بدون سابقه ديابت بارداري بودند که از بين مراجعين به درمانگاه پره ناتال بيمارستان شريعتي بطور اتفاقي انتخاب شده و پس از گذشت ۲ سال از زايمان مورد بررسي قرار گرفتند. بررسي هاي انجام شده شامل معاينات باليني، بررسي هاي آزمايشگاهي و انجام سونوگرافي شکمي به منظور بررسي مورفولوژي تخمدان ها بود. معيارهاي تشخيصي NIH (National institute of Health) و Rotterdam براي تشخيص سندرم تخمدان پلي کيستيک مورد استفاده قرار گرفتند.
يافته ها: شيوع سندرم تخمدان پلي کيستيک در گروه داراي سابقه ديابت بارداري بيشتر از گروه بدون سابقه ديابت بارداري بود (۴۵% در مقابل ۲۵%). مورفولوژي پلي کيستيک در تخمدان ها و هيرسوتيسم در گروه مبتلا به ديابت بارداري در مقايسه با گروه ديگر بالاتر بود. سطوح سرمي قند ناشتاي خون، ليپيد، HbA1c  و انسولين ناشتاي خون نيز در اين گروه بالاتر بود.
نتيجه گيري: در اين مطالعه شيوع بالاتري از سندرم تخمدان پلي کيستيک و اختلالات متابوليک در زنان داراي سابقه ديابت بارداري مشاهده شد که بيانگر ارتباط بين اين دو بيماري در زنان ايراني مي باشد و بر اساس توصيه ADA، غربالگري زود هنگام بيماران داراي سندرم تخمدان پلي کيستيک از نظر ابتلا به ديابت بارداري در تشخيص زودرس اين عارضه، ضروري است.