سال انتشار: ۱۳۷۷

محل انتشار: دومین همایش انجمن زمین شناسی ایران

تعداد صفحات: ۴

نویسنده(ها):

احمد شریعتمداری –
ابراهیم راستاد –

چکیده:

کانسار فلئورین شش رودبار با مختصات جغرافیایی ۵۲/۵۲/۳۰ شرقی و ۳۶ شمالی در ۲۵ کیلومتری جنوب غربی آزادمهر، در استانمازندران واقع می باشد. این کانسار یکی از زنجیره معادن فلئورین بخش فوقانی تریاس میانی (سازند الیکا) در البرز مرکزی می باشد. ازدیگر کانسارهای این زنجیره می توان بهپاچی میانا، کیاسر ، عالی کلا، دراسله و … اشاره کرد.
سازندهای رخنموده در منطقه شامل پرمین (درود وروته) ، تریاس (سازند الیکا، نهشته های سواد کوه و سازند پالند) و ژوراسیک(سازند های شمشک، دلیچای و لار) می باشد.
ساختمان منطقه معدنی به شکل یک طاقدیس (طاقدیس معدن) است که هسته آن را بخش فوقانی تشکیلات الیکا که عمدتا دولومیت ها و آهکهای خوب لایه بندی شده (Well Bedded) هستند، تشکیل داده، روی آن را سازند پالند و پس از آن شمشک می پوشانند.
ضخامت رخنموده سازند الیکا در منطقه معدنی حدود ۲۰۰ متر بوده و شامل آهک ها و دولومیت های گچ دار، اهک و دولومیت برشی، دولومیت های چرت دار، آهک اُاُلیتی، آهک دولومیتی ماسه ای، آهکهای مارنی، همراهبا میان لایه های از توف و هدسی هایی غنی از سیلیس در بالاترین قسمت می باشد، این مجموعه توسط آهکها و دولومیت های با لایه بندی نازک پوشیدهمی شود.