سال انتشار: ۱۳۷۷

محل انتشار: دومین همایش انجمن زمین شناسی ایران

تعداد صفحات: ۷

نویسنده(ها):

مهدی حسینی – دانشگاه بین المللی قزوین

چکیده:

در منطقه طارم محصولات هیدروترمالی وسیعی برون زد دارند که روند عمومی آنها شمال غربی – جنوب شرقی است. این روند بطرف جنوب شرق ادامه یافته و در کوههای جنوب بویین زهرا با پدیده کائولینیت زایی وسیعی همراه است. بطرف شمال غرب پدیده کائولینیت زایی و آلونیت زایی ادامه یافته، بطوریکه در منطقه اهر در ایران و در جمهوری آذربایجان و ارمنستان باعث تشکیل معادن کائولینیت و آلونیت شده اشت.
در منطقه طارم از دیر هنگام سنگ آلونیت ازمحصولاته هیدروترمالی جهت استحصال زاج مورد استفاده قرار می گیرفته است. در منطقه قفقاز بخصوص در معدن زگلیک و در منطقه داشکسن گنجه در جمهوری آذربایجان نیز زاج استحصال شده و به روسیه و بعضی کشورهای اروپایی صادر می شده است. این محصولات کاربردهای زمان خود را داشته است.
در قرن بیستم با افزایش مصرف آلومینیوم اندیشمندان به فکر منابعی برای آلومینیوم بوده اند، از آن جمله آلونیت ، نفلین سینیتها و …امروزه بر روشهای متفاوت از آلونیت آلومینت و محصولات دیگر استحصال می گردد.در حدود چهل ماده شیمیایی و صنعتی از آلونیت به دست می آید (Kashkai, 1970) از جمله روسیه، آذربایجان ، امریکا، مکزیک، چین و غیره آلونیت را جهت ابتیاع محصولات متفاوت مورد بهره برداری قرار میدهند.