مقاله الگوي روابط انساني در تربيت ديني با تاکيد بر سيره امام حسين (ع) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۸۸ در انديشه ديني از صفحه ۹۱ تا ۱۰۸ منتشر شده است.
نام: الگوي روابط انساني در تربيت ديني با تاکيد بر سيره امام حسين (ع)
این مقاله دارای ۱۸ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله تربيت ديني
مقاله سيره امام حسين (ع)
مقاله روابط انساني

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: نوروزي رضاعلي
جناب آقای / سرکار خانم: بديعيان گورتي راضيه

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
با عنايت به نقش الگويي ائمه، نويسندگان مقاله به شيوه تحليلي به بررسي تربيت ديني در سيره امام حسين (عليه السلام) پرداخته و به اين نتايج دست يافته اند که نهضت عاشورا به عنوان يکي از برجسته ترين جلوه هاي سيره عملي امام حسين (ع) الگويي کامل در زمينه تربيت ديني است؛ به گونه اي که سيره عملي امام حسين (ع) در جريان واقعه کربلا الگويي کامل و جامع در روابط چهارگانه انسان (ارتباط با خدا، ارتباط با هستي، ارتباط با خود و ارتباط با انسان هاي ديگر) ارايه مي کند.
عبادت آگاهانه، توکل و تسليم و رضا در مفهوم پويا و سازنده، الگوهاي تربيت ديني در ارتباط انسان با خالق در سيره امام حسين (ع) است. توجه به تفاوت هاي فردي انسان ها در روند تربيت، کل نگري مثبت، عمل گرايي و احترام به حقوق ديگران از جمله مولفه هايي است که در چارچوب ارتباط انسان با ديگران قرار دارد. عزت نفس که صلابت و اقتدار در برابر دشمنان را به همراه دارد و هم چنين تواضع در برابر دوستان و بندگان خدا از جمله آثار تربيت ديني تجلي يافته در سيره امام (ع) است که مبين نقش تربيت ديني در ارتباط انسان با خود است. استفاده ابزاري از امکانات مادي و غيرمادي در دنيا در خصوص تحقق اهداف متعالي الگوي عملي سازنده اي است که در سيره تربيتي امام (ع) در ارتباط با دنيا به چشم مي خورد.