سال انتشار: ۱۳۸۶

محل انتشار: دومین کنفرانس بین المللی RFID

تعداد صفحات: ۱۲

نویسنده(ها):

محمدمهدی سپهری – دانشیار گروه مهندسی فن‌آوری اطلاعات، دانشکده فنی و مهندسی، دانشگاه
دلبر جعفرپور – کارشناس ارشد بازاریابی و تجارت الکترونیک، سازمان بورس و اوراق بهادار،

چکیده:

امنیت اطلاعات در سازمان‌های مبتنی بر اطلاعات نقش قابل توجهی را در رسیدن به اهداف آن سازمان بازی می‌کند و اهمیت این موضوع در سازمان بورس و اوراق بهادار بسیار چشمگیرتر می‌باشد، بطوریکه یکی از اساسی‌ترین چالشهای پیش‌روی سازمان، محافظت از اطلاعات اشخاص می‌باشد و پیاده سازی راهکاری درجهت جلوگیری از سوءاستفاده احتمالی‌، به عنوان یک گزینه‌ اجتناب ناپذیر فراروی سازمان بورس است. RFid، فن‌آوری‌ نو و هدفمندی است که قابلیت ردیابی و بررسی اعتبار اسناد، می‌تواند از جمله مزایای برجسته‌ای آن باشد و ساختار سازمان را تحت تاثیر قرار دهد.
امروزه روند رو به رشد فن‌آوری رادیویی از ابعاد مختلف صنایع را تحت تاثیر قرار داده و باعث تسهیل و ارتقاء فرآیندها گردیده است. طی بیش از یک قرن، رسانه‌های رادیویی، حرکت موفقیت‌آمیزی را پشت سر گذاشته‌اند و تا بدانجا پیش رفته‌اند که پدیده تراشه رادیویی و خوانش‌گرهای شناسایی رادیویی، پدیدهRFidرا شکل داده‌اند. این تراشه‌ها در بسیاری از سیستم‌های مختلف بازرگانی، صنعتی، کنترلی و انتقال اطلاعات به‌کار رفته و تاثیر چشمگیری در بالا بردن کارایی سیستم داشته‌اند. از برجسته‌‌ترین ویژگیهای فن‌آوری RFid توانایی قابل توجه آن در ذخیره اطلاعات و قابل کنترل بودن این اطلاعات است .
این مقاله به بررسی ابعاد مختلف ضرورت پیاده‌سازی این سیستم در سازمان بورس و غلبه بر نقاط ضعف سیستم فعلی می‌پردازد.برای رسیدن به این مهم ابتدا با دسته‌بندی شکایات واصله به سازمان بورس طی یک سال، درصد شکایات ناشی از سوءاستفاده و جعل از اسناد مورد بررسی قرار می‌گیرد و دلایل و لزوم پیاده سازی این سیستم بر شمرده می‌شود، آنگاه زیر‌ساختهای اساسی لازم، تجهیزات، مراحل و ملاحظات پیاده‌سازی ارائه می‌گردند و درنهایت برآورد هزینه‌ای برای پیاده‌سازی هرچه بهتر فن‌آوری مذکور تشریح می‌شود.