مقاله امنيت در اسلام (مباني و قالب هاي فکري) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۸۸ در نظم و امنيت انتظامي از صفحه ۳۵ تا ۵۷ منتشر شده است.
نام: امنيت در اسلام (مباني و قالب هاي فکري)
این مقاله دارای ۲۳ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله امنيت
مقاله امنيت نبوي
مقاله امنيت علوي
مقاله امنيت مهدوي

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: اسلامي مجتبي
جناب آقای / سرکار خانم: درجاني حسين

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
دراين مقاله به بررسي مقوله امنيت در اسلام با رويکرد سيره نبوي و امنيت در ديدگاه علوي و مهدوي خواهيم پرداخت. بر اين اساس با در نظر گرفتن شاخص هاي اصلي و کليدي در گفتمان پيامبراعظم و حضرت علي (ع) و رويکرد فلسفه انتظار مساله امنيت، ابعاد و قالب هاي فکري منبعث از آن را تبيين و بررسي مي کنيم. که گفتمان امنيت در اسلام توسط ساير امامان شيعه موردتوجه قرار گرفته است ولي دراين نوشتار به واکاوي گفتمان هاي غالب مفهوم و ساختار امنيت که در رهيافت نبوي، علوي و مهدوي آن مستتر است مي پردازيم.
آنچه در کلام پيامبراعظم در زمينه امنيت مورد توجه و تعمق است التزام ايشان به کلام وحي و امنيت همه جانبه در بلاد اسلامي و براي عموم شهروندان است. در نگاه ائمه اطهار الگوپذيري ازسيره نبوي و کلام فاخر قرآن در کنار مقتضيات و مصلحت جامعه اسلامي و حق داشتن امنيت و آسايش براي کليه اتباع سرزمين اسلامي حائز اهميت است. نگارنده در نوشتار حاضر تلاش دارد تا بنيان هاي نظري «ايده امنيت» در مكتب اسلام را به بحث گذارده و در اين جهت به تحليل گفتمان اسلامي- با هدف استخراج گزاره هايي كه حدود گفتماني امنيت را در مكتب اسلام مشخص سازند- بپردازد؛ زيرا ظهور اسلام به مثابه انقلابي تمام عيار و ارايه دهنده گفتماني تازه و منحصر به فرد است. اين گفتمان افزون بر ارايه مفاهيم و ايده هاي جديد به پالايش و پيرايش مفاهيم محوري و رايج در عرصه سياست عملي نيز مي پردازد كه از آن جمله مي توان به مفهوم «امنيت» اشاره كرد.