مقاله امنيت و کارايي درمان ترکيبي آنتي کولينرژيک و آلفابلوکر در معالجه هايپرپلازي خوش خيم پروستات (BPH) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۸۸ در مجله دانشگاه علوم پزشكي ارتش جمهوري اسلامي ايران (annals of military and health sciences research) از صفحه ۲۶۸ تا ۲۷۱ منتشر شده است.
نام: امنيت و کارايي درمان ترکيبي آنتي کولينرژيک و آلفابلوکر در معالجه هايپرپلازي خوش خيم پروستات (BPH)
این مقاله دارای ۴ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله داروهاي آنتي کولينرژيک
مقاله هايپرپلازي خوش خيم پروستات
مقاله آلفابلوکر

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: كاوياني علي
جناب آقای / سرکار خانم: گلشن عليرضا
جناب آقای / سرکار خانم: جوانمرد بابك
جناب آقای / سرکار خانم: لطفي بهزاد
جناب آقای / سرکار خانم: زاهدي بنفشه

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
سابقه و هدف: علي رغم اينکه علايم تخليه ادراري بيشتر به BPH مربوط است، حدود ۵۰% بيماران مي توانند علايم تحريکي را تجربه کنند. ما کارايي و امنيت درمان ترکيبي آلفابلوکر و داروي آنتي کولينرژيک را با استفاده تنها از تامسولوسين مقايسه کرديم.
مواد و روش ها: ما درمان ترکيبي آنتي کولينرژيک و آلفابلوکر در مقابل آلفابلوکر به تنهايي، در بين بيماران BPH با علايم تحريکي غالب در سال ۲۰۰۶ طي يک کارآزمايي باليني مقايسه کرديم.
۸۶ بيمار که معيارهاي ورود و خروج را پر ميکردند به صورت تصادفي به دو گروه تقسيم شدند: گروه با درمان تکي تامسولوسين در مقابل گروه با درمان ترکيبي تامسولوسين و داروي آنتي کولينرژيک. با استفاده از IPSS و حجم ادراري باقيمانده، کارايي و امنيت درماني آناليز شد.
يافته ها: به طور چشمگير IPSS کل در دو گروه بهبود يافت. ما متوجه شديم اين بهبودي چشمگير در IPSS کل براي گروه با درمان ترکيبي مشاهده شد (در بين گروه P=0.0008) ولي نه براي گروه با درمان تکي، در پايان درمان،PVR  براي گروه با درمان ترکيبي (۵۱٫۶ ml) به نسبت گروه تک درماني (۰٫۴۷ ml) به طور برجسته بالاتر نبود (P=0.173). در هيچ کدام از گروه ها رتانسيون وجود نداشت.
بحث و نتيجه گيري: در بيماران BPH با علايم تحريکي غالب، ترکيب آلفابلوکر و آنتي کولينرژيک، انتخاب درماني معقول و ايمن، بدون بالارفتن در ميزان رتانسيون ادراري مي باشد.