مقاله امکان سنجي جذب اکوتوريسم در مناطق کويري (مطالعه موردي: تله کابين طزرجان) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۸۹ در فضاي جغرافيايي از صفحه ۷۵ تا ۹۳ منتشر شده است.
نام: امکان سنجي جذب اکوتوريسم در مناطق کويري (مطالعه موردي: تله کابين طزرجان)
این مقاله دارای ۱۹ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله امکان سنجي
مقاله اکوتوريسم
مقاله يزد
مقاله مناطق خشک
مقاله تله کابين

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: نوري جعفر
جناب آقای / سرکار خانم: زارعي هادي
جناب آقای / سرکار خانم: ميرحسيني سيدابوالقاسم

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
اکوتوريسم پديده اي مدرن است که انگيزه اصلي آن گردشگري، مشاهده و لذت از طبيعت و پديده ها و چشم اندازهاي طبيعي و فرهنگي بوده و از آن مي توان به عنوان يکي از منابع جديد درآمد در راستاي توسعه پايدار نام برد. هدف اصلي از انجام اين تحقيق بررسي و ارزيابي پديده هاي طبيعي با قابليت جذب گردشگر به منظور شناخت زمينه ها و فرصت هاي اکوتوريسم در منطقه مي باشد.
استان يزد با مساحتي حدود ۱۳۱۵۵۱ کيلومترمربع (سومين استان کشور از لحاظ مساحت) و جمعيت حدود ۹۹۰۰۰۰ نفر در محدوده فلات مرکزي ايران قرار گرفته است. متوسط بارندگي ۱۰۷ ميلي متر در سال، ميانگين ساليانه دما ۱۸ درجه سانتي گراد و ميزان رطوبت نسبي بين ۳۰ تا ۳۵ درجه مي باشد. استان يزد به عنوان يکي از مناطق با اقليم خشک داراي جاذبه هاي طبيعي، تاريخي و فرهنگي با پتانسيل جذب گردشگر مي باشد. شهرستان تفت با دارا بودن شرايط اقليمي متفاوت نسبت به ساير مناطق استان (متوسط بارندگي ۲۵۰ ميلي متر) و ارتفاعات و يخچال هاي طبيعي و… به عنوان قطب گردشگري استان در نظر گرفته شده است.
با توجه به ارزيابي توان اکولوژيکي، توان اکوتوريسم در منطقه طزرجان با استفاده از نرم افزار سيستم اطلاعات جغرافيايي (GIS) و مدل اکولوژيکي توريسم (مخدوم) صورت گرفت، در محدوده مورد نظر پهنه هاي با توان تفرج متمرکز با درجه مرغوبيت ۱ داراي مساحت بسيار محدود بوده (۳۹۱۸ متر مربع) که ناشي از محدوديت خاک، آب، پوشش گياهي و اقليم آن منطقه مي باشد. در منطقه سايت هاي ۱ و ۲ داراي توان تفرج گسترده با درجه مرغوبيت ۲ مي باشد و سايت هاي پيشنهادي ۳ و ۴ از درجه مرغوبيت ۱ جهت تفرج متمرکز برخوردار مي باشد.