مقاله امکان سنجي پتانسيل انرژي باد و کاربرد آن در طرح هاي توسعه صنعتي «مطالعه موردي: استان آذربايجان شرقي» که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۸۸ در فضاي جغرافيايي از صفحه ۵۷ تا ۷۴ منتشر شده است.
نام: امکان سنجي پتانسيل انرژي باد و کاربرد آن در طرح هاي توسعه صنعتي «مطالعه موردي: استان آذربايجان شرقي»
این مقاله دارای ۱۸ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله استان آذربايجان شرقي
مقاله چگالي انرژي باد
مقاله توربين بادي
مقاله فراواني باد
مقاله گلباد

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: عبدلي حبيب
جناب آقای / سرکار خانم: ساري صراف بهروز
جناب آقای / سرکار خانم: حسيني شمع چي عباس

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
چرخه کنوني انرژي، به واسطه گسترش روز افزون صنعت، نياز به استفاده از انرژي را به طور قابل توجهي افزايش داده است. برآورد ها نشان مي دهد که تقريبا يک چهارم از خشکي هاي جهان در ارتفاع ۱۰ متري از سطح زمين در معرض وزش بادهايي با سرعت بيش از ۵ متر بر ثانيه قرار دارند که مي تواند در دستيابي به منابع انرژي جايگزين (انرژي هاي نو) موثر باشد.
مقاله حاضر مکان هاي مناسب را جهت نصب توربين هاي بادي در استان آذربايجان شرقي از طريق تعيين تغييرات چگالي انرژي باد نسبت به ارتفاع و درجه حرارت، مورد بررسي قرار داده و همچنين با نمايش چگونگي توزيع سرعت باد در ۷ ايستگاه هواشناسي استان از طريق نمودار هاي گلباد، نقاط مناسب را براي استفاده از انرژي باد تعيين نموده است. بر اساس نتايج به دست آمده، ايستگاه هاي سهند و جلفا داراي فراواني قابل ملاحظه اي در بادهاي با سرعت بالاي ۵ متر بر ثانيه بوده و از نواحي پر باد و مناسب براي ايجاد پارک هاي بادي محسوب مي شوند.