مقاله اندر پس لفافه ها ( بررسي و تحليل برخي از ابيات خسرو و شيرين نظامي) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاييز ۱۳۸۸ در پژوهش نامه ادبيات تعليمي (پژوهشنامه زبان و ادبيات فارسي) از صفحه ۲۱ تا ۳۸ منتشر شده است.
نام: اندر پس لفافه ها ( بررسي و تحليل برخي از ابيات خسرو و شيرين نظامي)
این مقاله دارای ۱۸ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله نقد
مقاله شرح
مقاله خسرو و شيرين
مقاله نظامي

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: طغياني اسحاق
جناب آقای / سرکار خانم: سلطان الكتابي منيره

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
حكيم نظامي گنجوي از بزرگان وئنو آوران ادب فارسي به شمار مي رود. خمسه او از آثار معتبر واصيل ادبيات فارسي محسوب مي شود و از اين جهت، تقليدهاي زيادي از آن صورت گرفته است.
از دير باز تصحيح هاي مختلفي از خمسه نظامي انجام شده است و امروزه نيز شارحان بزرگواري، مانند حسن وحيد دستگردي، برات زنجاني، بهروز ثروتيان، عبد المحمد آيتي و… به شرح ابيات اين پنج گنج، همت گمارده اند، اما متاسفانه با وجود تلاش اين استادان، هنوز ابيات زيادي از آثار او دچار ابهام است و در بسياري از موارد، مشكل ابيات همچنان باقي است.
يكي از منظومه هاي خمسه نظامي خسرو و شيرين است كه ۶۵۰۰ بيت دارد و در بحر هزج مسدس مقصور سروده شده است. اين منظومه ابيات مشكل و پيچيده اي دارد كه شارحان در مورد آنها اختلاف نظر دارند. در اين مقاله در پي آنيم تا برخي از ابيات مبهم از اين منظومه را مطرح كنيم و ضمن بيان اختلاف نظر شارحان،درحد توان به رفع ابهام آنها بپردازيم.