سال انتشار: ۱۳۸۵

محل انتشار: دومین همایش زمین شناسی کاربردی و محیط زیست

تعداد صفحات: ۷

نویسنده(ها):

راضیه محمدی – عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد آشتیان
مریم ناصری – دانشجوی زبان وادبیات انگلیسی دانشگاه تربیت معلم تهران

چکیده:

انرژی گرمایی درون زمین یا ژئوترمال در رآکتور هسته ای آن تولید می شود . این انرژی بر اثر تجزیه رادیو اکتیو ایزوتوپ برخی از عناصر پرتوزا که در زمین بویژه پوسته آن پراکنده اند ، حاصل می آید . انرژی زمین گرمایی در ایران یکی از منابع ارزشمند ملی بوده و می تواند به عنوان یکی از منابع تولید انرژی در ایران به شمار آید.
منطقه خوی – ماکو در منتهی الیه شمال غربی ایران قرار گرفته و وسعتی حدود ۵۰۰۰ کیلومتر مربع را داراست این منطقه از نظر زون بندی تکتونیکی بخشی از زون سنندج – سیرجان محسوب می شود که به موازات زاگرس رورانده قرار دارد .
ناحیه خوی – ماکو به عنوان ناحیه مستعد انرژی زمین گرمایی تلقی می شود . قسمت وسیعی از منطقه را گدازه های آتشفشانی پوشانیده اند که از نظر لیتولوژیکی عمدتاً اولیوین بازالت می باشند . گدازه های آتشفشانی منطقه در اثر فعالیت های آتشفشان جوان آرارات بوجود آمده اند .
در این مقوله بصورت اجمال انرژی ژئوترمال را معرفی نموده و سپس با وضعیت پترولوژیکی منطقه خوی – ماکو به تفصیل آشنا خواهیم شد . در ادامه نیز انرژی زمین گرمایی این منطقه و کاربردهای آن مورد بررسی وتجزیه وتحلیل قرارمی گیرد .