مقاله انعكاس عاشورا، يكي از خصيصه هاي شعر دفاع مقدس که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۸۹ در سبك شناسي نظم و نثر فارسي (بهار ادب) از صفحه ۶۱ تا ۷۷ منتشر شده است.
نام: انعكاس عاشورا، يكي از خصيصه هاي شعر دفاع مقدس
این مقاله دارای ۱۷ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله حماسه
مقاله عاشورا
مقاله دفاع مقدس
مقاله شعر فارسي

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: نظري نجمه
جناب آقای / سرکار خانم: جعفرنيا صغري سادات

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
حادثه عاشورا داراي ابعاد گوناگونيست که حماسه، يکي از برجسته ترين ارکان آن را تشکيل ميدهد. در طول زمان، شرايط اجتماعي، سياسي و تاريخي بر چگونگي نگرش شاعران بحادثه عاشورا تاثيرگذار بوده است.
وقوع انقلاب اسلامي و بفاصله اندکي از آن، جنگ تحميلي، از جمله عواملي بود که فصلي جديد در تاريخ ادبيات فارسي بنام «شعر انقلاب» گشود که از درونمايه هاي اصلي آن ميتوان به «شعر جنگ» اشاره کرد. شعر جنگ، سرشار از روح حماسه و دلاوريست و مضامين برگرفته از واقعه عاشورا سهم قابل توجهي در تقويت اين روح حماسي دارد.
سازش نکردن با ستمگر، ترجيح مرگ با عزت بر زندگي با ذلت، استقامت در راه خدا تا پاي جان و … از جمله جلوه هاي حماسي عاشوراست که در شعر دفاع مقدس، بازتاب يافته است.
حماسه آفريني ياران امام حسين (ع) و حضرت زينب (س) نيز از ديگر مضامين مطرح شده در شعر دفاع مقدس است. با بررسي جلوه هاي حماسي عاشورا در شعر دفاع مقدس و مقايسه آن با شعر پيش از جنگ، ميتوان گفت اين نگاه حماسي بواقعه عاشورا با اين حجم و گستردگي در ادبيات فارسي بي نظير و يا حداقل کم نظير بوده است.