مقاله انعكاس مفاهيم نماز در قاليچه هاي محرابي صفويه و قاجاريه که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاييز – زمستان ۱۳۸۸ در مطالعات هنر اسلامي از صفحه ۷ تا ۲۴ منتشر شده است.
نام: انعكاس مفاهيم نماز در قاليچه هاي محرابي صفويه و قاجاريه
این مقاله دارای ۱۸ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله مفاهيم عرفاني و فلسفي نماز
مقاله محراب
مقاله قالي هاي طرح محرابي
مقاله عبارات مذهبي
مقاله دوران صفويه و قاجاريه

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: تنهايي انيس
جناب آقای / سرکار خانم: خزايي رضوان

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
نماز پاك ترين تسبيح آفرينش و نشانه پرستش و طاعت معبود است. حالتي از تواضع و خضوع و تسليم كه وجود آدمي را جز به ايستادن در برابر پروردگار خويش آرام نمي سازد. نماز ستون دين است و برگزاري هرچه باشكوه تر اين مراسم الهي از دغدغه هاي فرد مسلمان است. پاك و مباه بودن مكان نماز و دور بودن از هر گونه ظواهر دنيوي و چهره هاي انساني در سجده گاه مسلمين، زمينه اي مناسب براي هنرمندان و بافندگان هنر قالي ايراني محيا نموده است تا جلوه اي زيبا از ارتباط معنوي بنده با پروردگار خويش را در قالي هايي به نام «سجاده اي» بروز نمايند. اين دسته از قالي هاي ايراني، علاوه بر نقش محراب برگرفته از محراب مساجد، داراي نقوشي چون قنديل، سرو، سرستون و گل و بوته بوده كه در مواردي با عبارات مذهبي و آيات قرآني و خطوط كوفي، نسخ و ثلث تزيين شده كه هر كدام به نوعي انعكاسي از مفاهيم و تفاسير ديني و مذهبي در خصوص نماز هستند.
در اين مقاله سعي بر آن است تا با اشاره بر جايگاه و مرتبه نماز در دين اسلام، مفاهيم به كار رفته در قالي هاي ايراني و ارتباط آن ها با جايگاه ارزشمند نماز مورد بررسي قرار گيرد.
اهداف مقاله:
۱٫آشنايي با مفاهيم و معاني عرفاني عبارات و نقوش قالي هاي سجاده اي صفويه و قاجاريه
۲٫بررسي مضامين ديني، عرفاني و فلسفي به كار رفته در قالي هاي سجاده اي صفويه و قاجاريه
سوالات:
۱٫مضامين ديني به كار رفته در طراحي نقوش قالي هاي سجاده اي دوران مورد بحث كدام است؟
۲٫چه ارتباطي ميان نقوش و عبارات نقش شده در قالي هاي سجاده اي با مفاهيم و معاني عرفاني و فلسفي نماز وجود دارد؟
۳٫آيا به جز طرح سجاده اي محرابي، نقوش و طرح هاي ديگري مرتبط با نماز و مضامين مذهبي در قالي هاي ايراني دوران صفويه و قاجاريه ديده مي شود؟