سال انتشار: ۱۳۸۲

محل انتشار: چهارمین همایش مراکز تحقیق و توسعه صنایع و معادن

تعداد صفحات: ۱۱

نویسنده(ها):

سیدکامران باقری – معاونت فناوری و امور بین الملل، پژوهشگاه صنعت نفت

چکیده:

در دنیای شدیدا رقابتی امروز، تکنولوژی به مهمترین مزیت رقابتی شرکتها و کشورها تبدیل شده است. این مزیت عمدتا ناشی از ماهیت انحصاری تکنولوژی است. در چنین شرایطی، اطلاعات تکنولوژی را می توان جوهره تکنولوژی نامید، زیرا مطلوبیت تکنولوژی را اطلاعات تعیین می کند. (بر خلاف دیگر کالاهای فیزیکی که ساختار و محتوای آنها ، عوامل تعیین کننده مطلوبیتشان است).
رقابت تکنولوژی ، اقتضاء می کند که از این اطلاعات به دقت محافظت شود تا بتوان ازآنها در مسیر کسب ارزش افزوده اقتصادی و تحقق اهداف استراتژیک استفاده کرد. یکی از ابزارهای بسیار مهم در این راه، ثبت این اطلاعات در قالب پتنت است.
از سوی دیگر، بانکهای اطلاعاتی پتنت، یکی از مهمترین ، به روز ترین و کاملترین مراجع اطلاعات تکنولوژی است که امکان استخراج اطلاعات ارزشمند استراتژیک ، رقابتی و فنی از آنها وجود دارد.
در این مقاله، ضمن تاکید بر اهمیت مالکیتهای معنوی در عصر انقلاب تکنولوژی، سیستم پتنت و ساختار اطلاعاتی هر پتنت معرفی می گردد. اما ضرورت توجه موسسات تحقیقات صنعتی کشور به ثبت و تحلیل پتنت، نکته ای است که این مقاله در صدد اثبات آن است. بدین منظور به فرصتها و منافع این موسسات از ثبت و تحلیل پتنت، استناد خواهد شد.