سال انتشار: ۱۳۸۶

محل انتشار: دومین همایش دانشجویی فناوری نانو

تعداد صفحات: ۸

نویسنده(ها):

مصباح الهدی باقری – عضو هیات علمی دانشگاه امام صادق (ع)
حبیب الله طباطبائیان – عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبائی
عین الله کشاورز ترک – موسسه توسعه فناوری نخبگان

چکیده:

توسعه محصولات جدید با استفاده از فناور نانو نیازمند هماهنگ شدن با فرایندهای بازاریابی می باشدکارشناسان امور فنی ترجیح می دهند پیش از عرضه یک نوآور به بخش بازاریابی، مخاطرات را تحت کنترل داشته باشند.در این میان هماهنگ سازی استراتژی های بازاریابی و استراتژیهای فناوری نانو باید مورد توجه قرار گیرد .و در جهت موفقیت در صحنه بازار این استراتژی های بازاریابی باید به نحوی تدوین شوند که مطابقت و هماهنگی استراتژیهای بازار را با استراتژی های فناوری نانو داشته باشند.
کمرنگ شدن نقش مواد اولیه در محصولات فناوری نانو، به طوری که نسبت تاثیر قیمت مواد اولیه در قیمت نهایی محصولات نسبت به گذشته بسیار کاهش یافته است و با ظهور فناور یهای جدیدتر این روند نزولی همچنان ادامه دارد. بنابراین مزیت های نسبی یا به عبارت بهتر مزیت های رقابتی جدید، نه در مواد بلکه در فرایند های مبتنی بر فناور بسیار پیشرفته خواهد بود. کشورهایی مثل کشور ما که به بیشتر تولیدات و صادرات شان را مواد پایه تشکیل می دهد سلاح رقابتی خود را در بازارهای جهانی از دست خواهند داد.
لذا در این تحقیق عوامل موثر بر استراتژیهای بازاریابی فناوری نانو با استفاده از رویکرد پیمایش محیطی در سه سطح محیط سازمان و محیط خرد صنعت و محیط کلان مورد بررسی قرار گرفته است. عوامل موثر بر استراتزیهای بازاریابی در سه محیط توسط آزمونهای مختلف آمار مورد آزمون قرار گرفته است. همچنین اولویت تاثیرگذاری عوامل فوق بر استراتژیهای بازاریابی مشخص گردیده است .