مقاله اولين مورد قطعي کوروييدوپاتي بيردشات با HLA-A29 مثبت در ايران که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۸۹ در بينا از صفحه ۱۷۳ تا ۱۷۶ منتشر شده است.
نام: اولين مورد قطعي کوروييدوپاتي بيردشات با HLA-A29 مثبت در ايران
این مقاله دارای ۴ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: حيدري گرفمي كيومرث
جناب آقای / سرکار خانم: سهيليان مسعود

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
هدف: معرفي يک مورد کوروييدوپاتي بيردشات (Birdshot) تيپيک با HLA-A29 مثبت به عنوان اولين گزارش در ايران.
معرفي بيمار: مرد ۴۳ ساله اي با سابقه کاهش ديد هر دو چشم از ۵ سال قبل مراجعه نمود. بيمار هيچ گونه سابقه اي از بيماري سيتميک نداشت. در آخرين معاينه، ديد چشم راست ۲۰٫۳۰ و ديد چشم چپ در حد شمارش انگشتان از ۲ متري بود. فشار هر دو چشم در حد نرمال بود. در معاينه با اسليت لمپ، قرنيه و عدسي هر دو چشم شفاف بودند و التهاب و ياخته در اتاق قدامي ديده نشد. در معاينه زجاجيه، ياخته ديده شد. نماي ته چشم راست و چپ بيمار و فلورسين آنژيوگرافي و ايندوسيانين سبز (ICG) بيمار نشان دهنده کوروييدوپاتي بود. در نماي فلورسين آنژيوگرافي ضايعات متعدد هايپرفلورسانت و در ICF نقاط متعدد هايپوفلورسانت ديده شدند. بيمار طي اين ۵ سال با تشخيص التهاب داخل چشمي تحت درمان با پردنيزولون خوراکي، سيکلوسپورين و آزاتيوپرين بوده است که پاسخ به درمان موقت بوده و سير بيماري و کاهش ديد پيش رونده بوده است. با توجه به سير بيماري و نماي شبکيه و HLA-A29  مثبت، تشخيص کوروييوپاتي بيردشات براي بيمار گذاشته شد.
نتيجه گيري: حسب اطلاع ما، اين اولين گزارش از کوروييدوپاتي بيردشات در ايران مي باشد که همراه علايم منحصر به فرد بيماري بروز کرده است. همراهي بيماري با HLA-A29 تشخيص را به طور قطع تاييد مي کند.