مقاله ايران، شبه قاره و چين (نقش راه هاي ارتباطي در پيوندهاي فرهنگي – تجاري، بر اساس مدارک باستان شناختي) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۸۹ در فصلنامه مطالعات شبه قاره از صفحه ۷ تا ۲۰ منتشر شده است.
نام: ايران، شبه قاره و چين (نقش راه هاي ارتباطي در پيوندهاي فرهنگي – تجاري، بر اساس مدارک باستان شناختي)
این مقاله دارای ۱۴ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله ايران
مقاله شبه قاره
مقاله پيوند هاي فرهنگي / تجاري
مقاله تمدن دره سند
مقاله جاده ابريشم
مقاله بلوچستان
مقاله چين

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: توسلي محمدمهدي

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
بررسي نقش راه هاي ارتباطي در پيوندهاي فرهنگي / تجاري به ويژه در منطقه شبه قاره با ايران، بر اساس داده هاي باستان شناختي، کوشش تازه اي است که اين مقاله سعي دارد به آن بپردازد.
از آن جا که علم باستان شناسي علمي رو به رشد است که در حال کشف بقاياي آثار انسان در طول تاريخ مي باشد، بهترين مدرک براي فهم روابط انساني است که همکاري نزديک بين کشورهاي همسايه را نشان مي دهد.
تحقيق و تفحص در تاثير و تاثر تمدن هاي سند و ايران با توجه به راه هاي ارتباطي و جريان مداوم داد و ستد در مسير اين راه ها، گره گشاي بسياري از مجهولاتي است که مردم اين منطقه وسيع در توسعه روابط و مناسبات مختلف خود در پي آن هستند.
اينکه تا چه اندازه عناصر فرهنگي از طريق تجارت از شرق به غرب و يا از غرب به شرق رفته و خاستگاه اوليه و واقعي آن ها کجا بوده، پرسش هايي است که اين مقاله تلاش مي کند به آن ها پاسخ دهد. و سرانجام به اين فرضيه پاسخ داده مي شود که مي توان با احياي مجدد راه هاي کهن به امنيتي قابل قبول براي ملت هاي ساکن در اين گستره عظيم جغرافيايي رسيد.