سال انتشار: ۱۳۷۸

محل انتشار: سومین همایش انجمن زمین شناسی ایران

تعداد صفحات: ۴

نویسنده(ها):

یعقوب پور – دانشیار گروه زمین شناسی دانشگاه تربیت معلم تهران
عطالو – دانشگاه تربیت معلم تهران (دانشجوی کارشناسی ارشد زمین شناسی اقتصادی)

چکیده:

کانسار مس انجرد واقع در شرق آبادی انجرد به فاصله ۲۸ کیلومتری شمال شهرستان اهر در آذربایجان شرقی می باشد. این کانسار بین مختصات ً۳۸ َ۲۷ ۳۸ درجه سانتی گراد تا ً۴۷ َ۴۰ ۳۸ درجه سانتی گراد عرض شمالی و ً۵۴ َ۵۳ ۴۶ درجه سانتی گراد طول شرقی واقع شده است.
کانسار فوق یکی از مختصات شناخته شده ایست که بهره برداران از دو تونل متروکه آن در قدیم صورت گرفته و در حال حاضر اکتشافات ژئوشیمیایی بمنظور بررسی گسترش محدوده کانه سازی و بررسی توان کانه زایی در حال انجام می باشد.
وجود معادنی همچون سونگون و مزرعه ومشابهت این منطقه با مزرعه احتمال وجود کانی سازی غنی را تقویت میکند. زون معدنی در کانسار انجرد بصورت عدسی شکل با حالتی کشید در امتداد شمال شرقی – جنوب غربی در حاشیه توده نفوذی شیور واقع گردیده است. سنگ شناسی منطقه شامل توده نفوذی شیور – هورنفلسها – کربناتها – شیلها – توفهای برشی و توف های پیروکلاستیکی – آگلومرا و سنگهای آذرین متوسط تا بازی می باشد. کانه زایی بر اساس نمونه های سنگی و اطلاعات چاههای اکتشافی در محدوده درهمعدن در شمال غرب منطقه و دره علی جواد در جنوب غرب منطقه رخ داده است. منطقه انجرد برایعنصر مس توان بالایی داشته و زونهای کانه سازی امید بخشی برای این فلز درناحیه مورد اکتشاف وجود دارد. از نظرخاستگاه، مس موجود در منطقه احتمالا وابسته به فعالیت توده نفوذی شیور با ترکیب کوارتز مونزوئیت به سن الیگوسن میباشد.