سال انتشار: ۱۳۸۵

محل انتشار: همایش ملی مناسب سازی محیط شهری

تعداد صفحات: ۱۰

نویسنده(ها):

محمد علائی – عضو هیات علمی دانشگاه شهید باهنر کرمان، گروه مهندسیی کامپیوتر
فهیمه یزدان پناه احمدآبادی – عضو هیات علمی دانشگاه شهید باهنر کرمان، گروه مهندسی کامپیوتر

چکیده:

شهرداری الکترونیک برای تسهیل خدمت رسانی به جامعه، خصوصا جانبازان و معلولین راه اندازی می شود که باعث صرفه جویی در وقت و هزینه و حذف بسیاری از جا بجایی ها و همچنین دریافت خدمات بهتر می گردد . از سوی دیگر به دلیل مشکلاتی که خاص این گروه کاربران است، استفاده طولانی مدت از شبکه برای دریافت خدمات، دشواریهایی به همراه دارد . چرا که همه کاربران تخصص کافی برای تعامل با شبکه و اینترنت را ندارند و نیز برقراربودن ارتباط کاربر با شبکه در تمام مدت استفاده از خدمات، موجب بروز خستگی و صرف هزینه و زمان می شود.
هدف از این مقاله، ارائه یک سیستم هوشمند مبتنی بر فن آوری عامل هابرای ارائه کارآمد خدمات شهری و شهرداری الکترونیک از طریق شبکه به جانبازان و معلولین است . به گون ه ای که در محیط های هوشمند مزبور، هر شخص با هر میزان توانایی، سواد و اطلاعات بتواند با بکارگیری عاملهای هوشمند، به راحتی همه تعاملات مطلوب را ، انجام دهد و در دریافت خدمات، به بهترین نتیجه دست یابد . در این راستا، از فن آوری ارتباطات و اطلاعات هوش مصنوعی و نیز تشکیلات مجازی و شبی هساز یشده، استفاده می گردد. عامل، ابزا ری نرم افزاری و قابل برنامه ریزی است . برای برنامه ریزی یک عامل، باید تعریف فرآیند موردنظر با کلیه اطلاعات و پارامترهای لازم در اختیارش گذاشته شود . سپس عامل فعالیتش را روی کامپیوتر میز بان و یا در سطح شبکه
انجام می دهد. عامل های متحرک روی شبکه در فواصل دور و نزدیک جابجا می شوند، تعامل می کنند و هرجا که لازم است یک عامل مانند خودشان ایجاد و برنامه ریزی می کنند . در پایگاه ها ی داده جستجو می کنند و تا کسب نتیجه مطلوب پیش می روند؛ سپس نتایج را به صورت پیام و یا نامه الکترونیکی برای کاربر ارسال می نمایند. در طول مدتی که عامل در حال انجام کار است، وصل بودن ارتباط کاربر با شبکه ضرورتی ندارد . از این رو، استفاده از عامل باعث صرفه جویی چشمگیری در وقت و هزینه و نیز موجب استفاده بهینه از شبکه می شود.