سال انتشار: ۱۳۷۲

محل انتشار: سومین کنگره ملی خوردگی ایران

تعداد صفحات: ۲۲

نویسنده(ها):

سیدمحمود کثیریها – کمیته تحقیقاتی رنگ و خوردگی – شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران
حسن نیک گو – کمیته تحقیقاتی رنگ و خوردگی – شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران
حسن یاریگری روش – کمیته تحقیقاتی رنگ و خوردگی – شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران

چکیده:

نظر به اهمیت نگهداشت تاسیسات و اعمال دقیق و صحیح پوششهای حفاظتی مخازن و لوله ها در انبارهای شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران جهت مقابله با خوردگی و جلوگیری ازخسارات ناشی از آن در امر سوخت رسانی، کمیته ای تحت عنوان "کمیته تحقیقاتی رنگ و خوردگی" در سال ۱۳۶۸ تشکیل گردید.
با توجه به اهمیتی که مواد نفتی در جهت تامین انرژی و بحرکت در اوردن چرخهای صنعت و اقتصاد کشور دارا می باشد. نقش شرکت ملی پخش بعنوان وسیعی که در سطوح مختلف جامعه دارد از مقام بالایی برخوردار است زیرا فعالیت گسترده کارخانجات و کارگاه ها، حرکت کشتیها – پرواز هواپیما ها با مصرف فراورده های نفتی در ارتباط دائم می باشد. شرکت ملی پخش که عهده دار تامین و توزیع فرآورده های نفتی در داخل کشور می باشد با شعاع وسیع عملیاتی خود که تا اقصی نقاط کشور فعالیت دارد وظایف خود را از مرحله دریافت فرآورده توسط پالایشگاه خطوط لوله(محصولات داخلی) و یاکشتیهای بین المللی بصورت واردات شروع و تا مرحله حمل و توزیع و عرضه به بخشهای مصرف، مانند نیروگاه ها کارخانجات واحدهای صنعتی و سایر مصرف کنندگان با داشتن صدها تاسیسات وشبکه های توزیع و عرضه به انجام می رساند تا فرآورده های نفتی را اعم از بنزین – نفت سفید – نفت گاز – نفت کوره و روغن و یا سوخت های هواپیمائی باکیفیت مطلوب عرضه نماید.
مشکلات ناشی از خوردگی مخازن ولوله ها د رامرسوخت رسانی از دیر باز یکی از معضلاتشرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران بوده است.