سال انتشار: ۱۳۸۵

محل انتشار: سومین همایش ملی ایمنی در بنادر

تعداد صفحات: ۱۰

نویسنده(ها):

زهرا عباسعلی پور دستگردی – کارشناس بهداشت اداره کل بندر امام خمینی
روزبه گلناریان – کارشناس صنایع اداره کل بندر امام خمینی
شاهین خیریت – مسئول مرکز ایمنی و بهداشت بندر امام خمینی
بهمن ساعی – رئیس اداره بیمه رفاه و بهداشت اداره کل بندر امام خمینی

چکیده:

امروزه صنعت حمل ونقل دریایی بواسطه اینکه ۳/۴ کره خاکی را آب گرفته یکی از مهمترین صنایع حمل و نقل بوده و طیف گسترده ای در ارتباطات بازرگانی دارد. دلایل متعددی وجود دارند که اهتمام هر چه بیشتر ما را در دصد بهبود عملکرد در این حمل و نقل بر می انگیزد،بعنوان مثال در سال ۲۰۰۱ در کشور آمریکا حدود ۷۸% از کل تجارت بین الملل آن کشور از طریق دریا انجام شده که تقریبا ۱/۶۳۴ میلیون ترین وزن داشته و در حدود ۳۸% از کل اقتصاد آمریکا را به خود اختصاص داده است. همچنین معادل ۷/۸ میلیارد دلار ارزش اقتصادیبرای آن کشور داشته است لازم به ذکر است در حدود ۱۷۰ میلیون تن سوختدر سال صرف سوخت کشتی ها و تجهیزات بندری می گردد که تقریبا ۵% سوخت جهان را به خود اختصاص داده است دلایل دیگری همچون دلایل زیست محیطی و دلایل استراتژیک از جمله موقعیت جغرافیایی کشو رما کههم از شمال دارای سواحل زیاد و هم از جنوب دارای راه یابی به آبهای آزاد دنیا هست، باعث گردیه این صنعت برای کشور ما فوق العاده حائز اهمیت باشد بدیهی است پارامترهای فوق بیان کننده میزان کارایی و اقتصادی بودن این روش نسبت به سایر روشهای حمل و نقل اند. از طرفی ایجاد امنیت در این صنعت از لحاظ اقتصادی و سیاسی برای ما بسیار مهم خواهد بود. بدون شک یکی از اصول مهم و اساسی در ایجاد و حفظ امنیت در این صنعت ایمنی و طولعمر تجهیزات می باشد. امروزه نقش تجهیزات در بندر همراستا با تغییرات انجام شده در سیستم های حمل و نقل دریایی بسیار چشمگیر بوده و آنچه که در کیفیت ارائه خدمات بندری بوسیله این تجهیزات اهمیت دارد نه تنها بهره وری بلکه رعایت نکات ایمنی و به حداقل رساندن سوانح کارکرد با تجهیزات مدرن است. بنابراین حصول اطمینان در استفاده از تجهیزات بندری نیازمند آگاهی و دانش کافی کلیه کارکنان بندر با ماهیت و خطرات ناشی از کارکرد با تجهیزات است.
هدف از این مقاله بررسی انواع تجهیزات استراتژیک بندری با توجه به نوع کاربردی آنها و روشها ومتدهای نگهداری و ارتقاء ایمنی تجهیزات بوده است.
این مقاله یک مقاله پژوهشی بوده که در راستای هدف تعیین شده در این پژوهش، ابتدا با بازدید از محل استقرار وبکارگیری تجهیزات بندری نحوه فعالیت و کارایی تجهیزات مورد بررسی قرار گرفته و در مرحله بعد با استفاده از روشهای بررسی اسناد و مدارک مرتبط با ایمنی تجهیزات و نرم افزارهای موجود نظیر برنامه تعمیر و نگهداری تجهیزات (PM) چک لیستهایی اختصاصی شناسایی موارد نقص تجهیزات ، مجموعه عوامل خطر آفرین در محیط کار و پارامترهای موثر در ارتقاء سیستم ایمنی تجهیزات از قبیل: الزامات عمومی ایمنی / الزامات طراحی ایمن جرثقیل و بالابر ها / الزامات قابل توجهدر بازرسی از تجهیزات / دفعات بازرسی / الزامات نگهداری تجهیزات / راهبری ایمن تجهیزات / حوادث مربوط به اپراتوران تجهیزات / شرایط ایمن پارکینگ تجهیزات مورد مطالعه و شناسایی قرار گرفت.
در پایانپس از شناسایی و ارزیابی فاکتورهای موثر جهت پایش مداوم شاخصهای ایمنی در تجهیزات که برخی موارد آن بشرح ذیل اشاره گردیده است می توان گفت یکی دیگر از راهکارهای اصولی در جهت گسترش و ارتقاء تجهیزات پایانه های بندری بعنوان یکی از استراتژیهای سازمان بنادر وکشتیرانی با هدف جلوگیری از بروز سوانح تجهیزاتی و افزایش ضریب ایمنی کار با تجهزات بندری اجرای طرح الزام پایانه های بندری به انجام معاینه فنی تجهیزات می باشد که از جمله مزایای این طرح افزایش صریب ایمنی برای صاحبان کالا، کاهش ریسک خطر تجهیزات و حصول اطمینان شرکتهای تخلیه و بارگیری جهت ارائه خدمات می باد.
عوامل موثر در ارتقاء ایمنی تجهیزات:
۱- برنامه ریزی مناسب جهت استفاده تجهیزات با توجه به عملیات تخلیه و بارگیری مورد نظر
۲- کنترل متناوب صحت عملکرد تجهیزات
۳- آموزش متناوب پرسنل همراه با کنترل آنها حین کار
۴- ایجاد سیستم مدیریت و برنامه ریزی استفاده از تجهیزات
۵- بهره گیری از سیستم ایمنی کار با تجهیزات برگرفته از سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت و رعایت الزامات
۶- نگهداری و تعمیر و تجهیزات بر اساس برنامه زمانبندی شده (PM)
7- برگزاری دوره های آموزشی ایمنی مداوم جهت اپراتورها و کارگران مرتبط در امر تخلیه و بارگیری با تاکید بر جلب مشارکت شاغلین
۸- اخذ گواهینامه ایمنی تجهیزات