سال انتشار: ۱۳۸۰

محل انتشار: چهارمین همایش ایمنی، بهداشت و محیط زیست در معادن و صنایع معدنی

تعداد صفحات: ۱۳

نویسنده(ها):

توفیق یاجم –

چکیده:

طرح استخراجی فعلی که در لایه های پر شیب (بیش از ۶۰ درجه) شرکت زغالسنگ کرمان بکارگرفته شده وهنوز استفاده می گردد، بنحوی که تنظیم گردیده که موجب بیماریزائی اغلب کارگران است در روش موجود شدت حوادث به شکل نامعقولی بالا می باشد . در ضمن راندمان تولید در افق های بالای معدن قابل قبول، ولی در افق های پائین به دلیل ضعف خاک رسانی بطور محسوس پائین است لذا برای اصلاح روش مذکور باید بررسی لازم بعمل آید در غیر این صورت استخراج لایه های پر شیب مشابه با بنیزو در آینده توجیه فنی اقتصادی نخواهد داشت.
پیشنهادی که در این مقاله مطرح می گردد و در حاضر بصورت آزمایشی در معدن بابنیزو بکار گرفته شده تلاشی است برای گریز از معایب و محدودیتهای روش موجود، امید است نتیجه مساعد حاصل، و نیاز فردای معادن مشابه با بنیزو بدست آید.
در روش پیشنهادی شکل کلی عملیات آماده سازی مشابه روی انباره ای است و زغالکنی درمرحله استخراج با آتشبازی و پرکنی فضای استخراج توسط تخریب خودبخودی پیش بینی شده است.
در مقالهابتدا به روش موجود پرداخت خواهد شد.سپس مشخصات کلی لایه های قابل استخراج بابنیزو مختصرا توضیح داده می شود بعد روش پیشنهادی تشریح و در خاتمه مقایسه دو روش و نتیجه گیری ارائه خواهد شد.