مقاله بازتاب امثال قرآن در اشعار ديوان فيض (عنوان عربي: دراسة مقارنة بين نظرة سعدي ومفکري الغرب حول ظاهر الأفراد وباطنهم) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۸۸ در مطالعات ادبيات تطبيقي (ادبيات تطبيقي) از صفحه ۱۶۳ تا ۱۸۵ منتشر شده است.
نام: بازتاب امثال قرآن در اشعار ديوان فيض (عنوان عربي: دراسة مقارنة بين نظرة سعدي ومفکري الغرب حول ظاهر الأفراد وباطنهم)
این مقاله دارای ۲۳ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله قرآن
مقاله آيه
مقاله مثل
مقاله شعر فارسى
مقاله فيض كاشانى
مقاله اثرپذيرى (كليد واژه عربي: السيرة
مقاله تدبير الاستنتاج
مقاله الصورة
مقاله الآدمية
مقاله المکر
مقاله سعدي)

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: ميرزامحمد عليرضا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
چکیده فارسي:
دانشمند برجسته ايرانى، فيض كاشانى كه از نوابغ علمى عصر خويش به شمار مى رفت، نه تنها در علوم عقلى و نقلى از تبحر و تضلعى خاص برخوردار بود، بلكه در حوزه ادب و عرفان دستى توانا داشت و به موازات آثار علمى گرانقدرش، ديوان شعرى از خود به يادگار نهاد كه مضامين بكر حكمى، عرفانى و توحيدى مبتنى بر دو اصل متين قرآن و حديث به وفور در آن يافت مى شود. هدف از نگارش و تدوين اين مقاله، بررسى ميزان تاثير امثال قرآن در اشعار ديوان فيض است. ابتدا هر بيت از ديوان كه به زيور مثلى قرآنى آراسته است، استخراج و سپس ذيل مثل مورد نظر ذكر مى شود و در پى آن، از گستره جغرافيايى كاربرد مثل و وجوه اغراض عملى مترتب بر آن سخن مى رود. بديهى است كه مجموعه مثل هاى تاثيرگذار بر اساس ترتيب قرآنى سور و آيات تنظيم شده است.