سال انتشار: ۱۳۷۷

محل انتشار: سومین همایش بین المللی سواحل، بنادر و سازه های دریایی

تعداد صفحات: ۱۳

نویسنده(ها):

مجتبی مدح خوان – عضو هیئت علمی پژوهشکده دانشگاه صنعتی شریف و مدیر پروژه ربات زیر آبی
فرزاد بحرینیان – عضو هیئت علمی پژوهشکده دانشگاه صنعتی اصفهان
علیرضا شریفی – کارشناس پژوهشکده علوم و تکنولوژی زیر دریا

چکیده:

دریاها از دیر زمان عرصه فعالیت انسانها بوده است و امروزه نیز با گسترش استفاده از منابع و تاسیسات ابی و نفتی، تکنولوژیهای دریائی دارای اهمیت ویژه ای گردیده است. کشور ما نیز با برخورداری از سواحل طولانی درجنوب و شمال کشور، حجم وسیع سرمایه گذاریهای نفتی و وجود تاسیسات گسترده آبی مانند سدها و اسکله ها، عملا نیازمند اینگونه تکنولوژیها بوده و مبالغ ارزی قابل توچهی در زمینه ایجاد، بهره برداری و تعمیر و نگهداری این تاسیسات هزینه می گردد که بکارگیری صحیح این تاسیاست می تواند نقش موثری درکاهش هزینه ها و استفاده بهینه تاز آنها ایفا نماید.
د رحال حاضر روشهای نوین تعمیر و نگهداری تاسیسات آبی با غلبه بر محدودیتهای مربوط به عملکرد انسان در زیر آب، عملا راه را برای استفاده موثر از این تاسیسات باز نموده اند. از وسائل پیشرفته و بسیار کارا در بازرسی و تعمیرات زیر آب، رباتهای زیر آبی یا ROV ها می باشند که در حال حاضر بعنوان یک ابزار موثر و پیشرفتهدر انجام این گونه عملیاتها مورد استفاده قرا رمی گیرند، امکان انجام اعمال مکانیکی، بازرسی های مختلف نظیر خوردگی و کنترل عملیات در زیر آب را فراهم میآورند.
از کاربردهای این رباتها می توان به بازرسی خطوط لوله، اسکله ها و تاسیسات دیگر، بازرسی پشت سدها و تونلهای آبی، اکتشافات کانیهای دریائی ، مطالعه تحقیقاتی در کف دریا، هدایت عملیات در زیر آب و بسیاری کاربردهای دیگر اشاره نمود.
در این مقاله ضمن معرفی انواع مختلف ROVها و تشریح سیستم ها و قابلیتهای آن، کاربرد این وسیله در بازرسی و تعمیر و نگهداری تاسیسات زیر آبی تشریح می گردد. در این مقاله همچنین پروژه طراحی و ساخت ربات زیر آبی کانش که توسط پژوهشکده علوم و تکنولوژی زیر دریا طراحی و ساخته شده است، معرفی می گردد.
این پروژه بعنوان یکی از طرحهای با تکنولوژی بالا در زمینه دریا، با استفاده از تخصص های مختلف با انجام حجم وسیعی فعالیتهای تحقیقاتی و مهندسی توسط پژوهشگران این پژوهشکده طراحی و ساخته شده است .