مقاله بازسازي و نوتواني بيمار مبتلا به آملوبلاستوماي فک پايين به روش خارج سازي و جايگذاري مجدد: گزارش مورد که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۹۰ در مجله دندانپزشکي (جامعه اسلامي دندانپزشکان ايران) از صفحه ۵۷ تا ۶۲ منتشر شده است.
نام: بازسازي و نوتواني بيمار مبتلا به آملوبلاستوماي فک پايين به روش خارج سازي و جايگذاري مجدد: گزارش مورد
این مقاله دارای ۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله منديبل
مقاله کرايوتراپي
مقاله آملوبلاستوما

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: اخلاقي فهيمه
جناب آقای / سرکار خانم: حمدزاده حميد

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمينه و هدف: يکي از جنبه ‌هاي اصلي درمان ضايعات پاتولوژيک وسيع استخوان، بازسازي نقص ناشي از خارج سازي ضايعه مي ‌باشد. در مقاله حاضر هدف بازسازي نقص ايجاد شده در فک پايين به دنبال رزکسيون نيمه فک به علت تومور آملوبلاستوما به روش دو مرحله ‌اي با استفاده از تميز کردن و سپس فريز کردن قطعه استخواني خارج شده از منديبل در نيتروژن مايع و پس از آن برگرداندن مجدد قطعه به محل اصلي خود مي ‌باشد.
معرفي مورد: مورد مطالعه شده مردي ۱۸ ساله مبتلا به آملوبلاستوماي منديبل مي ‌باشد که به دنبال همي منديبلکتومي، قطعه خارج شده و به منظور از بين بردن سلول‌ هاي تومورال باقيمانده طي روشي خاص به مدت چهار ماه در نيتروژن مايع نگهداري و فريز شد و سپس به عنوان داربست پس از پر کردن آن با استخوان و مغز استخوان بيمار، به محل نقص برگردانده و با ميني پليت ثابت شد.
با اين روش تطابق عالي گرافت با محل گيرنده و حداقل آسيمتري صورت ديده شد و با توجه به اينکه از استخوان خود فرد براي بازسازي استفاده گرديد از لحاظ سايکولوژي تاثير مثبت به همراه داشت. استخوان با کميت و کيفيت عالي در محل ايجاد شد که در آن ايمپلنت گذاري نيز صورت گرفت.
نتيجه‌ گيري: اين روش را مي ‌توان به ‌عنوان يک مورد جايگزين براي بازسازي نقايص استخواني ناشي از خارج ‌سازي ضايعات پاتولوژيک وسيع که منجر به از دست دادن قسمتي از فک مي ‌شود، در کنار ساير روشها مثل گرافت‌ هاي آزاد ايلياک، فيبولا و ديگر روشها به کار برد.