سال انتشار: ۱۳۷۲

محل انتشار: هشتمین سمینار بین المللی پیش بینی برای زلزله

تعداد صفحات: ۱۹

نویسنده(ها):

غلامرضا حقیقت نائینی – محقق مرکز مطالعات مقابله با سوانح طبیعی – عضو هیات علمی دانشگاه هنر

چکیده:

وقوع حادثه زلزله در بسیاری از شهرهای کشورمان و تجارب بازسازی آنها می تواند به عنوان معیارهای اساسی برای مطالعه و تصمیم گیری به منظور بازسازی شهرهای آینده باشد، در این رابطه بازسازی شهرهای زلزله زده ای چون لار، فردوس، سلماس، طبس و نیز گلباف ازاین نمونه می باشند. بازسازی خوب «و نه ایده آل» بایستی بتواند جوابگوی نیازهای مختلف مردم آسیب دیده از زلزلهبوده و باعث احیاء مجدد شهر گردد، با وقوع حوادثیچون زلزلهاین فرصت برای مسئولین و کارشناسان امر به وجود می اید که با طراحی و برنامه ریزی صحیح شهری را بازسازی کنند که علاوه بر بازسازی آثار ویرانی، عوامل منفی گذشته را نیز در خود نداشته باشد.
در این مقاله ابتدا خلاصه ای از خصوصیات شهر گلباف، ارزیابی ابعاد اقتصادی، اجتماعی و فیزیکی- کالبدی و ارزیابی نظرات مختلف مردم در خصوص بازسازی آورده شده و سپس پیامدهای بازسازی از دیدگاه های فوق ارائه می گردد.
این تحقیق در چارچوب مطالعات پروژه ارزیابی شهرهای زلزله زده (پروژه ۴۶۰) از مرکز مطالعاتی مقابله با سوانح طبیعی ایران انجام شده که بدین ترتیب مقاله، حاصل و نتیجه بخش هایی از مطالعات ارزیابی شهر گلباف می باشد که به منظور ارائه یک گزارش به شکل خلاصه از بیان مطالعات وضع موجود و متدولوژی آن خودداری می شود.
این نکته قابل توجه است که نتایج مطالعات ارزیابی بازسازی شهر گلباف نشان دهنده یک بازسازی ناموفق به خصوص از دیدگاه معیارهای بازسازی و شهرسازی بوده که این موضوع تا حدود زیادی با موقعیت کلی کشور از نظر سیاسی – اقتصادی و اجتماعی زمانوقوع زلزله مرتبط است، چنان که دراین زمان با توجه به مسائل عدیده پس از انقلاب اسلامی و نیز شروع جنگ تحمیلی توجه اصلی به جنگ و مسائل سیاسی کشور بوده و قاعدتا در چنین زمانی بازسازی با مشکلاتی مواجه بوده است.