مقاله بانکداري محدود (عنوان عربي: اداء المصارف الصغيره) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاييز و زمستان ۱۳۸۷ در جستارهاي اقتصادي از صفحه ۹۳ تا ۱۱۳ منتشر شده است.
نام: بانکداري محدود (عنوان عربي: اداء المصارف الصغيره)
این مقاله دارای ۲۱ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله بانکداري محدود
مقاله تفکيک سپرده پذيري از وام دهي
مقاله نرخ ذخيره قانوني صد در صد
مقاله خلق پول
مقاله اعتبار وام دهي (كليدواژه عربي: اداره المصارف الصغيره
مقاله الفصل بين قبول الودائع و منح القروض
مقاله السعر الاحتياطي القانوني بنسبه %۱۰۰
مقاله توليد المال
مقاله الرصيد و منح القروض)

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: داوودي پرويز
جناب آقای / سرکار خانم: محقق محمدجواد

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مشکلات شديد بانکداري تجاري، انديشمندان اين بخش را به فکر ارايه الگوهاي ديگري براي عمليات سيستم بانکي انداخته است. در اين ميان، بانکداري محدود با سابقه تئوريک طولاني و در عين حال، بدون تجربه اجرايي، ذهن هاي بسياري را مشغول کرده است.
در بانکداري محدود، رابطه سپردهاي جاري با تامين مالي وام هاي بانکي قطع مي شود و نرخ ذخيره قانوني سپرده هاي جاري صد درصد خواهد بود. در چنين فرضي، بانک هاي محدود به سپرده پذيري و سيستم پرداخت مبادرت خواهند ورزيد و از وام دهي منع مي شوند و واسطه هاي مالي غير بانکي تسهيلات خواهند داد و تحت مقررات اوراق بهادار شرکت ها عمل خواهند کردو اين الگوي بسيار شناخته شده در ادبيات اقتصاد پولي در ادبيات اقتصادي مجامع علمي کشور ما چندان شناخته شده نيست. در اين مقاله تاريخچه اي از مباحث طرح شده در اين باره به علاوه اظهار نظر موافقان و مخالفان اين ايده مي آيد و بر اساس آن، ارزيابي نهايي صورت مي گيرد. اين نوع از بانکداري مي تواند در برخي موارد، همخواني بيشتري با اصول موردنظر اسلام در بانکداري داشته باشد. معرفي کامل و مطلوب اين الگو مي تواند به طراحي هرچه بهتر الگوهاي جديد بانکداري اسلامي کمک موثر و شاياني کند.