سال انتشار: ۱۳۷۷

محل انتشار: سومین همایش بین المللی سواحل، بنادر و سازه های دریایی

تعداد صفحات: ۱۱

نویسنده(ها):

قادر خانبابایی – گروه مهندسی پلیمر، دانشکده فنی و مهندسی، دانشگاه تربیت مدرس
مهرداد کوکبی – گروه مهندسی پلیمر، دانشکده فنی و مهندسی، دانشگاه تربیت مدرس

چکیده:

اغلب سازه های بتنی مورد استفاده در شرایط سخت، خورنده و غیر متعارف مانند سازه های دریایی محیط های صنعتی و شیمیایی، با مشکلات عدیده ای همراه است که علل عمده آن استحکام کم بتن برای کارردهای خاص و نفوذپذیری بالای آن در مقابل آب و املاح است. همچنین پخت بتن زمانبر است که آن امر باعث ایجاد مشکلات مضاعف در ساخت وتعمیر سازه های دریایی میگردد.
امروزه استفاده گسترده از مواد پلیمری برای بهبود خواص بتنها رایج شده است. با جایگزینی کامل ماتریس سیمانیدر بتن توسط حامل پلیمری، ترکیبی بدست می آید که به آن بتن پلیمری می گویند. این ترکیب دارای مزایای بسیاری نسبت به بتن معمولی است که عمده ترین آنها استحکامو دوام بالا و زمان کم مورد نیاز برایپخت است. نحوه اختلاط این ترکیبات مشابه بتن معمولی است، به سهولت قالب ریزی می شودو ۳ تا۵ برابر قویتر از بتن معمولی است بنابراین تهیه سازه های سبکتر با خواص مطلوب امکانپذیر است . این ترکیبات می تواند ردساززه های بزرگ ئیدرولیکی برای کاهش سایش، حفاظت بتن مسلح پلها در مقابل نفوذ نمکها و خوردگی فولاد داخل بتن، کفپوش محیطهای صنعتی و شیمیایی، روکش دیواره تونلها و سازه های دریایی و سدها و همچنین در بازسازی و تعمیر سریع سازه های بتنی آسیب دیده استفاده شود.
در این تحقیق، پس از انتخاب مواد وتعیین ترکیب بندی مناسب و روش فراورش با توجهب ه تجهیزات معمول، بتنپلیمری با خواص فیزیکی و مکانیکی بسیار بالاتر از بتنهای رایج تهیه شده است که اهم خواص آن عبارت است از:
استحکام فشاری ۱۰۷ MPa (3 تا ۵ برابر بتن)، استحکام برزیلین ۱۲/۴MPa ، استحکام خمشی بیش از ۱۵/۶MPa ، درصد جذب آب ۰/۱۸% ، چگالی ۲/۱۴gr/cm3 ، چسبندگی بالاتر از ۲/۳MPa و کاهش وزنی صفر پس از طریق چرخه ۲۴ ساعته در محلول اشباع سولفات سدیم.