مقاله برآورد موجودي سرمايه در زيربخش هاي کشاورزي ايران و چگونگي شکل گيري آن در برنامه هاي توسعه که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۸۹ در پژوهشهاي اقتصادي از صفحه ۱۳۳ تا ۱۶۲ منتشر شده است.
نام: برآورد موجودي سرمايه در زيربخش هاي کشاورزي ايران و چگونگي شکل گيري آن در برنامه هاي توسعه
این مقاله دارای ۳۰ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله موجودي سرمايه
مقاله ماشين آلات
مقاله ساختمان هاي کشاورزي
مقاله روش موجودي پيوسته
مقاله جدول داده – ستانده

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: سلامي حبيب اله
جناب آقای / سرکار خانم: شعباني زهره
جناب آقای / سرکار خانم: صدر سيدكاظم

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
در اين مطالعه، موجودي سرمايه در بخش کشاورزي ايران به تفکيک براي هر زيربخش با استفاده از روش موجودي پيوسته، برآورد شده است. در نبود داده هاي آماري مربوط به متغير تشکيل سرمايه ثابت در زيربخشها و نبود اتفاق نظر بر روي نرخ استهلاک کالاهاي، روش غيرمستقيم براي برآورد موجودي سرمايه در زيربخش هاي کشاورزي ايران به کار گرفته شده است. در اين روش از اطلاعات مصرف سرمايه در زيربخشهاي کشاورزي در جداول داده – ستانده براي تعيين نرخ واقعي استهلاک و به دست آوردن موجودي سرمايه در هر زيربخش استفاده شده است.
بر اساس نتايج به دست آمده، موجودي سرمايه در سال ۱۳۸۵ در زير بخش زراعت و باغباني، ۵۳۳۷۴٫۹ ميليارد ريال به قيمت ثابت سال ۱۳۷۶، در زير بخش دامپروري، ۲۴۳۳۴٫۶ ميليارد ريال، در زيربخش جنگل و مرتع، ۴۹۸۲ ميليارد ريال و در زيربخش شيلات، ۱۶۳۷۴٫۲ ميليارد ريال مي باشد. همچنين، نتايج نشان مي دهد که بيشترين مقدار رشد سالانه موجودي سرمايه، هم، در گروه ماشين آلات کشاورزي و هم، در ساختمان کشاورزي طي سالهاي برنامه سوم توسعه اتفاق افتاده است. کمترين رشد سالانه موجودي سرمايه در بخش ماشين آلات طي سالهاي برنامه دوم، در بخش ساختمان طي سالهاي برنامه اول و در کل نيز طي سالهاي انقلاب و جنگ صورت گرفته است.