مقاله برآورد و تحليل شاخص اقليم گردشگري در شهرستان سميرم با استفاده از مدل TCI که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۸۹ در جغرافياي طبيعي از صفحه ۹۹ تا ۱۱۰ منتشر شده است.
نام: برآورد و تحليل شاخص اقليم گردشگري در شهرستان سميرم با استفاده از مدل TCI
این مقاله دارای ۱۲ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله شاخص اقليم آسايش گردشگري
مقاله سميرم
مقاله سيستم اطلاعات جغرافيايي
مقاله آسايش حرارتي

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: گندمكار امير

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
شهرستان سميرم در جنوب استان اصفهان و در كوه هاي زاگرس قرار گرفته است. آب و هواي اين شهرستان متغير است و شامل آب و هواي نيمه خشك در نواحي شمالي شهرستان، آب و هواي مديترانه اي در نواحي مركزي و آب و هواي نيمه مرطوب تا مرطوب در نواحي جنوبي است. به طور كلي آب و هواي اين شهرستان در تابستان گرم و خشك و در زمستان سرد و مرطوب است. اين منطقه از زمان هاي گذشته به عنوان يك مكان ييلاقي و خوش آب و هوا شناخته شده است و با داشتن جاذبه هاي طبيعي و آب و هواي مناسب توانايي زيادي در جذب گردشگر دارد. اما تا كنون از اين پتانسيل استفاده صحيح نشده و بهره كافي هم كسب نشده است. به منظور توسعه گردشگري در اين منطقه بايد زمان ها و مكان هاي مناسب جهت حضور گردشگران در منطقه مشخص شود. يكي از مهمترين نيازهاي گردشگران آگاهي از وضعيت اقليمي و زمان هاي مساعد براي گردشگري است.
در اين پژوهش با استفاده از شاخص اقليم آسايش گردشگري (TCI)، و همچنين با استفاده از امكانات GIS در ميان يابي، تعميم داده هاي نقطه اي به پهنه اي و تركيب نقشه ها، زمان هاي و مكان هاي مساعد جهت حضور گردشگران در شهرستان سميرم مشخص شده است. داده هاي مورد استفاده در اين پژوهش مربوط به ميانگين هفت پارامتر اقليمي در ايستگاه هاي سينوپتيك و كليماتولوژي درون و اطراف شهرستان سميرم بوده است.
نتايج حاصل از اين پژوهش نشان مي دهد كه ماه سپتامبر (شهريور) در اين شهرستان بهترين شرايط را براي حضور گردشگران دارد و پس از آن ماه مي (ارديبهشت) قرار دارد و ماه هاي ژانويه (دي)، فوريه (بهمن)، مارس (اسفند) و دسامبر (آذر) براي حضور گردشگران مناسب نيست. از نظر پراكندگي مكاني هم نواحي شمالي شهرستان نسبت به نواحي جنوبي شرايط مساعدتري براي جذب گردشگر دارند.