مقاله برآورد پتانسيل برق بادي و اثر بهره گيري از آن در صرفه جويي سوخت فسيلي در ايران که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۸۷ در مطالعات‌ اقتصاد انرژي‌ از صفحه ۱۱۳ تا ۱۴۰ منتشر شده است.
نام: برآورد پتانسيل برق بادي و اثر بهره گيري از آن در صرفه جويي سوخت فسيلي در ايران
این مقاله دارای ۲۸ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله انرژي باد
مقاله ايران
مقاله پتانسيل
مقاله بهره گيري از پتانسيل
مقاله تابع توزيع وايبول
مقاله ارزش حاصل خالص و نرخ بازده داخلي

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: شعربافيان نيلوفر

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
ايران مبالغ زيادي را در زمينه انرژي تجديدپذير برق بادي، سرمايه گذاري كرده است. ميزان يارانه هاي تخصيصي در بخش برق فسيلي حدود ۷٫۳ ميليارد يورو است كه مانعي جدي بر سر راه توسعه انرژي هاي تجديد پذير به شمار مي رود. علي رغم وجود يارانه ها، ميزان ظرفيت نصب شده برق بادي تا اوايل سال ۱۳۸۷ بالغ بر ۱۲۸ مگاوات بوده است، كه توليد ۳۰۷ گيگاوات برق را طي دوره ۱۳۷۳-۸۴ را به همراه داشته است. اين ميزان برق توليدي سبب صرفه جويي ۴۲۵ هزار بشكه معادل نفت در بخش نيروگاهي ايران شده و در جاي خود موجب كاهش يك ميليون تن انواع آلاينده هاي زيست محيطي در فاصله ۱۳۷۳-۱۳۸۴ شده است. با استفاده از اطلاعات واقعي ماهيانه بادر در استان هاي كشور و با بهره گيري ازمعادله چگالي وايبول، پتانسيل قابل استفاده باد در استان ها محاسبه شده و در نهايت كل پتانسيل برق بادي به ميزان ۳٫۶ گيگاوات تخمين زده شده است. البته محاسبات ديگر تا حد ۶ گيگاوات ظرفيت را برآورد كرده اند. بر اساس سياست هاي فعلي انرژي كشور، ارزش حال خالص و نرخ بازده داخلي پروژه هاي باد در سه استان گيلان، سيستان و بلوچستان و خراسان جنوبي محاسبه شده است، كه تاييد كننده اين واقعيت است كه پروژه هاي برق بادي در اين سه استان از نظر اقتصادي مقرون به صرفه هستند.
نتايج نشان مي دهد كه با حذف رايانه هاي انرژي پتانسيل فسيلي به همراه يك روش بازار محور، مي توان ظرفيت انرژي بادي را به ۳٫۶ تا ۶ گيگاوات افزايش داد. اين ظرفيت نصب شده مي تواند سبب صرفه جويي حدود ۴۷ تا ۸۴ ميليون بشكه معادل نفت ۱۲۷۰۰۰) تا ۲۳۰۰۰۰ بشكه در روز) در بخش نيروگاهي ايران شود.