مقاله بررسي آثار تمدن ايراني، شيعي در منطقه ارمنستان (عنوان عربي: دراسة اثار الحضارة الايرانية ـ الشيعية في منطقة ارمنستان) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاييز ۱۳۸۹ در شيعه شناسي از صفحه ۶۹ تا ۱۰۷ منتشر شده است.
نام: بررسي آثار تمدن ايراني، شيعي در منطقه ارمنستان (عنوان عربي: دراسة اثار الحضارة الايرانية ـ الشيعية في منطقة ارمنستان)
این مقاله دارای ۳۹ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله ارامنه
مقاله حکمرانان
مقاله تشيع
مقاله فرهنگ ايراني ـ شيعي
مقاله ارمنستان (کليدواژه عربي: الارامنة
مقاله الحكام
مقاله التشيع
مقاله الثقافة الايرانية- الشيعية
مقاله ارمينيا)

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: فهرستي زهرا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
چکيده فارسي:
از حکومت صفويه در ارمنستان تا امضاي قرارداد ترکمانچاي نزديک به سيصد سال طول کشيد. در طول اين سه سده، ايران اسلامي که خود به تشيع گرويده بود، آثاري از تمدن خود را در آن منطقه به جاي گذارد. وجه مشترک همه سلسله هايي که در اين دوره به حکومت رسيدند، قدرت معنوي آموزه هاي تئوريک و عملي مذهب تشيع بود که در بستر فرهنگ متعالي ايراني به خوبي رشد کرده بود.
متاسفانه بسياري از آن آثار در اثر ناملايمات طبيعي روزگار و عناد و بي مهري کمونيسم از بين رفته است؛ تاريخ نگاري درستي نيز صورت نگرفته است و اطلاعات دقيق و جامعي در دست نيست.
آنچه نويسندگان بيشتر بدان پرداخته اند، تعاملات اقتصادي دوران شاه عباس دوم با ارامنه جلفا و برخي تاثيرات ادبي بر زبان ارمني است. نگارنده تلاش کرده است با تمام محدوديت ها، از خلال منابع پراکنده، تصويري از آثار تمدن مربوط به آن دوران، به ويژه آثار فرهنگي ـ سياسي را ارايه نمايد.