مقاله بررسي اثر بخشي ليزر Long – pulsed Nd: YAG (1064 nm) در رفع موهاي زايد صورت با متوسط پيگيري ۲۸ ماهه که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۸۸ در ليزر پزشكي از صفحه ۲۷ تا ۳۰ منتشر شده است.
نام: بررسي اثر بخشي ليزر Long – pulsed Nd: YAG (1064 nm) در رفع موهاي زايد صورت با متوسط پيگيري ۲۸ ماهه
این مقاله دارای ۴ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله رفع موهاي زايد
مقاله ليزر Nd: YAG
مقاله پيگيري طولاني مدت

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: غفارپور غلامحسين
جناب آقای / سرکار خانم: طبايي سيدمهدي
جناب آقای / سرکار خانم: فاتح محسن
جناب آقای / سرکار خانم: اسماعيلي جاويد غلامرضا
جناب آقای / سرکار خانم: غفارپور گلاره

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمينه و هدف: يکي از کاربردهاي بسيار متداول ليزرها در درماتولوژي، رفع موهاي زايد مي باشد که اين روش سالهاست بکار مي رود. در اين مدت تحقيقات مختلفي براي ارزيابي و بهينه سازي نتايج حاصل از درمان انجام شده است. اين مطالعه به منظور بررسي ارتباط بين پاسخ اوليه درمان موهاي زايد و پاسخ بلند مدت ناشي از آن طراحي گرديد.
روش بررسي: در يک مطالعه آينده نگر زنان مبتلا به پر مويي طي سال هاي ۸۸ – ۱۳۸۳ که به منظور رفع موهاي زايد توسط ليزر مراجعه کرده بودند مورد بررسي قرار گرفتند. سيستم ليزري مورد استفاده عبارت بود از ليزر Nd: YAG با طول موج ۱۰۶۴ نانومتر، ميزان پاسخ به درمان بر اساس مقايسه اولين عکس بيمار (قبل از درمان) و عکس هاي جلسات پيگيري با نظر پزشک متخصص غير همکار در طرح، مطابق با معيارهاي VAS (بين ۰ تا ۱۰۰)، «۰» بدون پاسخ درماني و «۱۰۰» رفع کامل موهاي زايد بررسي شد.
يافته ها: ميانگين سن زنان بررسي شده ۳۰٫۶±۸٫۵ بود. حداقل تعداد جلسات ليزر ۴ و حداکثر ۱۶ جلسه بود. متوسط جلسات درماني، ۸٫۵±۲٫۸ و ميانه ۸ جلسه ليزر بود. ميانگين بهبودي در پايان جلسات درماني و پيگيري نهايي به ترتيب ۷۲٫۳±۱۸٫۸ و ۷۲٫۲±۲۲ درصد بدست آمد. بين پاسخ درماني اوليه و پاسخ درماني نهايي ارتباط آماري معني دار ديده شد (p=0.001) و با افزايش طول مدت بررسي، در پايان زمان پيگيري اين ارتباط از نظر آماري معني دار گرديد (p=0.002).
نتيجه گيري: اين مطالعه نشان داد که نتايج ابتدايي بدست آمده با ليزر Nd: YAG مي تواند شاخصي از پاسخ بلند مدت به درمان نيز باشد.