مقاله بررسي اثر درماني ويتامين B6 در درمان علايم گوارشي ديسمنوره اوليه دختران جوان در شهرستان يزد در سال ۱۳۸۴-۱۳۸۷ که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در آذر و دي ۱۳۸۹ در مجله زنان مامايي و نازايي ايران از صفحه ۲۵ تا ۲۹ منتشر شده است.
نام: بررسي اثر درماني ويتامين B6 در درمان علايم گوارشي ديسمنوره اوليه دختران جوان در شهرستان يزد در سال ۱۳۸۴-۱۳۸۷
این مقاله دارای ۵ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله ديسمنوره اوليه
مقاله اختلالات گوارشي
مقاله ويتامين B6

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: سخاوت ليلي
جناب آقای / سرکار خانم: نقشي جوزشري معصومه

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مقدمه: ديسمنوره اوليه به کرامپ هاي دردناک قاعدگي بدون علت جسمي گفته مي شود؛ و گاهي با مشكلات گوارشي به خصوص تهوع و استفراغ همراه است. در اين مطالعه اثر ويتامين B6 بر درمان اختلالات گوارشي مثل تهوع و استفراغ همراه با ديسمنوره اوليه بررسي شده است.
روش کار: اين مطالعه به صورت مورد – شاهدي دوسوکور تصادفي روي دختران جوان در گروه سني ۱۷-۱۱ سال مراجعه کننده با شکايت ديسمنوره اوليه که به درمانگاه زنان بيمارستان آموزشي شهيد صدوقي يزد مراجعه کرده بودند، در سال هاي ۱۳۸۵-۱۳۸۷ انجام شد. ۱۸۰ نفر با علايم گوارشي به همراه ديسمنوره انتخاب و به دو گروه تقسيم شدند. به گروه ويتامين  B6(90 نفر)، روزانه ۱۰۰ ميلي گرم ويتامين  B6( 2کپسول ۵۰ ميلي گرمي) در فازلوتئال به مدت سه ماه و به گروه دارونما (۹۰ نفر)، روزانه ۲ کپسول دارونما (نشاسته) به همان شکل و به همان طريق به مدت ۳ ماه داده شد. داده ها پس از جمع آوري اطلاعات با استفاده از نرم افزار آماري  SPSS(نسخه ۱۱) و آزمون هاي مجذور کاي و تي مستقل تجزيه و تحليل شد.
يافته ها: ويتامين B به ميزان %۸۲٫۲، و دارو نما به ميزان %۴۰ باعث کاهش تهوع موقع قاعدگي شدند (P=0.001). در صورتي که اين ميزان براي استفراغ موقع قاعدگي به ترتيب %۶۴٫۴ و %۲۶٫۶ بود (P=0.001). در هيچ يک از گروه ها عارضه دارويي ديده نشد.
نتيجه گيري: ويتامين B6 مي تواند به عنوان دارويي موثر جهت درمان علايم گوارشي ديسمنوره اوليه بکار رود.