مقاله بررسي اثر نانو تيتانيوم دي اکسيد بر روي رفتار بازگشت از چروک پارچه هاي فاستوني که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاييز و زمستان ۱۳۸۸ در فناوري نساجي (علوم و تكنولوژي نساجي) از صفحه ۱۱۳ تا ۱۳۰ منتشر شده است.
نام: بررسي اثر نانو تيتانيوم دي اکسيد بر روي رفتار بازگشت از چروک پارچه هاي فاستوني
این مقاله دارای ۱۸ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله چروک
مقاله استحکام
مقاله کار تا حد پارگي
مقاله نانو دي اکسيد تيتانيوم

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: توسلي ونديشي ندا
جناب آقای / سرکار خانم: مجتهد فرزانه
جناب آقای / سرکار خانم: هزاوه اي عمادالدين

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
در اين مقاله، خصوصيات رفتار بازگشت از چروک، استحکام، ازدياد طول و کار تا حد پارگي پارچه هاي فاستوني تکميل شده با استفاده از نانو تيتانيوم دي اکسيد مورد بررسي قرار گرفته است. به همين منظور ۹ نمونه پارچه فاستوني خام که ساختار نخهاي پود آن از نظر درصد مخلوط پشم/پلي استر، نمره نخ پود، تراکم پودي و طرح بافت با يکديگر متفاوت بودند، انتخاب گرديدند. عمليات تکميلي با استفاده از نانو دي اکسيد تيتانيوم ۴% به روش پد کردن و در دماي ۹۰ درجه سانتيگراد انجام شد.
نتايج حاصل از ميکروسکوپ الکتروني نشان داد با افزايش پلي استر در نمونه ها ميزان جذب و پخش نانو تيتانيوم دي اکسيد در نمونه ها کاهش پيدامي نمايد. وليکن استفاده از نانو تيتانيوم دي اکسيد در کليه نمونه ها باعث بهبود رفتار بازگشت از چروک در دو جهت تار و پود مي گردد. در اين خصوص پارچه با طرح بافت پاناما بهترين رفتار را از خود نشان داد
.
نتايج حاصل بيان مي کند استحکام کششي در جهت پود وابسته به تراکم پودي بوده و با کاهش تراکم پودي استحکام نمونه تکميل شده با نانو تيتانيوم دي اکسيد کاهش مي يابد. نتايج نشان داد که خصوصيات کششي در جهت تار پس از تکميل بوسيله نانو تيتانيوم دي اکسيد نسبت به حالت خام بهبود پيدا مي کند.