مقاله بررسي بازالت هاي جنوب اسدآباد واقع در شمال خاوري کوهپايه (استان اصفهان) با نگاهي بر دگرگوني با درجه بسيار ضعيف رخ داده بر آنها که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۸۸ در بلورشناسي و كاني شناسي ايران از صفحه ۲۹ تا ۴۲ منتشر شده است.
نام: بررسي بازالت هاي جنوب اسدآباد واقع در شمال خاوري کوهپايه (استان اصفهان) با نگاهي بر دگرگوني با درجه بسيار ضعيف رخ داده بر آنها
این مقاله دارای ۱۴ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله بازالت
مقاله ولکانيسم ائوسن
مقاله درجه بسيار ضعيف دگرگوني
مقاله کوهپايه

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: جوانمردي مژگان
جناب آقای / سرکار خانم: داووديان دهكردي عليرضا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
سنگ هاي آتشفشاني ائوسن جنوب اسدآباد واقع در شمال خاوري کوهپايه (استان اصفهان) تحت تاثير دگرگوني با درجه بسيار ضعيف (دگرگوني گرمابي) قرار گرفته و در درز و شکاف هاي آنها به ترتيب کاني هاي پرهنيت، مالاکيت و آزوريت، زئوليت، کوارتز و کلسيت متبلور شده اند. دو کاني کلريت (برونسويگايت) و آمفيبول (فرواکتينوليت) به صورت ثانويه در متن سنگ اصلي ديده مي شوند. داده هاي حاصل از تجزيه ريز كاونده اي و بررسي هاي سنگ شناختي نشان مي دهد که کاني هاي اصلي تشکيل دهنده بازالتهاي منطقه شامل اوژيت و لابرادوريت بوده و زنوليت هاي مشاهده شده در آنها نيز داراي چنين ترکيبي هستند. شواهد صحرايي و ميکروسکوپيكي نشان مي دهد که در اين منطقه تناوبي از ماگماتيسم اسيدي و بازيکي وجود داشته است. شرايط تشکيل کاني هاي دگرگون با درجه بسيار ضعيف شامل PH خنثي تا اندکي قليايي، CO2 پايين، دماي ۲۰۰ تا ۴۰۰ درجه سانتيگراد و فشار کمتر از ۳ کيلوبار است. با توجه به محاسبات انجام شده روي فنوکريست هاي کلينوپيروکسن و پلاژيوکلاز تشکيل دهنده ماگماي بازالتي در منطقه، معلوم شد که اين کاني ها در دماي حدود ۱۱۰۰ درجه سانتيگراد و فشار ۳٫۱۷ کيلوبار متبلور شده اند. اين فشار معادل عمق حدود ۱۱ کيلومتر است. بررسي شيمي کاني هاي پرکننده درز و شکاف ها، و شيمي سنگ هاي آتشفشاني نشان مي دهد که ترکيب اين دو تقريبا به هم نزديک بوده و هر دو از عناصر Ca، Si، و Al غني و از عناصر Fe، Na، K، و Mn نسبتا فقير هستند. اين مساله نشان مي دهد که سنگ هاي آتشفشاني موجود در منطقه، در ترکيب شاره ايجاد کننده کاني هاي دگرگون، اثر داشته اند. بر پايه بررسي هاي ژئوشيميايي و الگوهاي ارايه شده براي محيط هاي زمين ساختي مختلف، بازالت هاي منطقه در گستره زمين ساختي بازالت هاي قوس آتشفشاني (Volcanic Arc Basalts = VAB) قرار مي گيرند. از نظر سري ماگمايي بازالت هاي منطقه در سري ماگماي آهکي قليايي قرار مي گيرند.