مقاله بررسي بيولوژي و تغييرات جمعيت پروانه مينوز مرکبات (Phyllocnistis citrella . Stainton (Lep: Gracillaridae در منطقه جيرفت که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۸۷ در پژوهش و سازندگي از صفحه ۱۹۱ تا ۱۹۶ منتشر شده است.
نام: بررسي بيولوژي و تغييرات جمعيت پروانه مينوز مرکبات (Phyllocnistis citrella . Stainton (Lep: Gracillaridae در منطقه جيرفت
این مقاله دارای ۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله مينوز مركبات
مقاله بيولوژي
مقاله تغييرات جمعيت
مقاله جيرفت

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: نامور پيمان
جناب آقای / سرکار خانم: صفرعلي زاده محمدحسن

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
پروانه مينوز مركبات يكي از آفات مهم باغات مركبات منطقه جيرفت و كهنوج محسوب مي شود كه همه ساله خسارت زيادي خصوصا به خزانه ها، نهالستانها و باغات جوان وارد مي سازد. در اين تحقيق ويژگي هايي از زيست شناسي اين حشره در شرايط طبيعي و در سه منطقه مختلف (منطقه شمال شهرستان جيرفت، مزرعه مركز تحقيقات و روستايي واقع در جنوب شهرستان) مورد مطالعه قرار گرفت و با نمونه برداري هاي منظم هفتگي از ۳ باغ مورد نظر مشخص شد كه اين حشره از اواخر مهر ماه در منطقه ظاهر شده و به تدريج تا اواخر پاييز جمعيت آن افزايش پيدا مي كند و از اوايل دي تا اواخر بهمن به دليل فرا رسيدن سرماي زمستان جمعيت حشره به كمترين حد خود مي رسد و در اوايل بهار مجدداً افزايش يافته و درارديبهشت به اوج خود مي رسد. بر اساس نمودارهاي تغييرات درصد لارو سن آخر در هر كدام از باغات مذكور، مشخص شد که اين حشره در منطقه جيرفت نسل هاي متعددي در سال ايجاد مي كند. در مطالعات آزمايشگاهي تحت شرايط ثابت، طول مرحله جنيني بطور متوسط ۳۷/۱ ± ۶۵/۳ روز، مرحله لاروي ۸۵/۱ ± ۹۵/۸ روز و مراحل پيش شفيره و شفيرگي ۹۱/۱ ± ۵/۷ روز بر آورد گرديدند. همچنين يك زنبور پارازيتوئيد از خانواده Eulophidae به نام Pediobius sp از روي شفيره هاي اين حشره جداسازي و شناسايي گرديد.