مقاله بررسي تاثير توريسم تاريخي – فرهنگي بر توسعه پايدار شهري همدان که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۸۸ در پژوهش نامه علوم اجتماعي از صفحه ۴۹ تا ۶۹ منتشر شده است.
نام: بررسي تاثير توريسم تاريخي – فرهنگي بر توسعه پايدار شهري همدان
این مقاله دارای ۲۱ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله توريسم
مقاله توسعه پايدار شهري
مقاله تاريخي – فرهنگي
مقاله زيرساخت ها

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: حمدي كريم
جناب آقای / سرکار خانم: وظيفه دوست حسين
جناب آقای / سرکار خانم: هنري جعفرپور احمد

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
هدف ازانجام اين تحقيق بررسي تاثير توريسم تاريخي – فرهنگي بر توسعه پايدار شهري همدان مي باشد. به عبارتي سعي شده است. تاثيرحضورگردشگران تاريخي – فرهنگي در توسعه تحولات اقتصادي – فيزيکي – اجتماعي – فرهنگي و محيطي همدان مورد بررسي قرارگيرد،تحقيق حاضر برحسب نحوه گردآوري داده ها (طرح تحقيق) نيز روش تحقيق توصيفي و از نوع پيمايشي و از شاخه ميداني مي باشد و از نظر هدف از نوع کاربردي مي باشد.
آنچه از اين تحقيق بدست آمده است اين که همدان بعنوان يکي از قطب هاي گردشگري بيشتر مورد توجه گردشگران قرار گرفته است و در تجزيه و تحليل فرضيات تحقيق نتايج بدين شرح است توريسم تاريخي – فرهنگي موثرترين توريسم در جذب گردشگران به شهر همدان عمل ميکند ولي در توسعه زيرساخت هاي گردشگري شهري در همدان موثر عمل نکرده است. اما در مورفولوژي شهر همدان و توسعه فيزيكي آن موثر بوده است. در تغيير و تحولات اجتماعي و اقتصادي شهري همدان موثر بوده است، و نيز در تغيير و تحولات محيط طبيعي همدان موثر بوده است، براي يکسان سازي جذب گردشگر در فصول مختلف فصلي عمل نکرده است، در افزايش درآمد برخي از محلات شهر به صورت مستقيم و موثر عمل کرده است. بنابراين مي توان نتيجه گرفت که همدان يکي از مستعدترين منطقه گردشگري کشور است و اين برجستگي بيشتر بعلت وجود بناهاي با ارزش تاريخي و قدمت اين شهر است به عبارتي همدان علي الرغم داشتن آب و هواي مناسب در برخي از فصول سال و منابع با ارزش طبيعي مثل غارعليصدر به دليل داشتن آثار وابنيه تاريخي معروف است و اگر از تمام استعدادها و پتانسيل هاي گردشگري استان بهره گرفته شود قطعا اين صنعت بويژه گردشگري تاريخي – فرهنگي در توسعه پايدار شهري همدان موثر است.