مقاله بررسي تاثير ديوان قيس بن ملوح بر ليلي و مجنون نظامي که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در اسفند ۱۳۸۹ در لسان مبين از صفحه ۱۳۹ تا ۱۵۵ منتشر شده است.
نام: بررسي تاثير ديوان قيس بن ملوح بر ليلي و مجنون نظامي
این مقاله دارای ۱۷ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله ادب فارسي
مقاله ادب عربي
مقاله ليلي مجنون
مقاله قيس بن ملوح
مقاله نظامي گنجوي

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: طغياني اسحاق
جناب آقای / سرکار خانم: نجفي زهره
جناب آقای / سرکار خانم: باباصفري علي اصغر

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
منظومه ليلي و مجنون حکيم نظامي گنجوي چهارمين منظومه از خمسه او است. اين اثر را نظامي به درخواست شروانشاه اخستان بن منوچهر نوشته است. ريشه اصلي داستان ليلي و مجنون مورد تحقيق بسياري از محققان قرار گرفته و در مورد واقعي بودن آن نظريات متفاوتي ارایه شده است. در بسياري از منابع اوليه عربي از اين داستان ياد شده است، از جمله: الاغاني، الفهرست، الشعر والشعرا، مروج الذهب، مصارع العشاق، تزيين الاسواق، الزهره و عقدالفريد. همچنين ابياتي پراکنده منسوب به مجنون بوده که ابو بکر والبي آن ها را گردآوري کرده و به نظر مي رسد منبع اصلي نظامي در منظومه اش همين اثر است که ديوان قيس ابن ملوح نام دارد.
نظامي بيشتر صحنه هاي داستان را از اين کتاب گرفته، با ذوق و قريحه خويش آن را پرورده و به شکل يک داستان منظم در آورده است. البته مضامين ابيات نظامي به جز چند مورد اندک از خود اوست و بسيار زيباتر و والاتر از ابيات مجنون در ديوان قيس بن ملوح است.
همچنين به نظر مي رسد، نظامي منابع ديگر عربي را نيز در اختيار داشته و از آن ها بهره برده است، زيرا پاره اي از قسمت هاي داستان در ديوان قيس ديده نمي شود ولي در منابع ديگر هست و نظامي هم آن ها را بيان کرده است.
در اين مقاله کوشش شده تا تاثيراتي را که ديوان قيس بر ليلي و مجنون نظامي داشته، چه از نظر مضمون و چه از نظر صحنه ها و رويدادهاي داستان مورد بررسي قرار گيرد.