مقاله بررسي تطبيقي خواهرم و عنكبوت جلال آل احمد با طاعون و بيگانه آلبر كامو (عنوان عربي: دراسة مقارنة بين (أختي والعنکبوت) لجلال آل أحمد، و (الطاعون) و (الغريب) لألبير کامو) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۸۸ در مطالعات ادبيات تطبيقي (ادبيات تطبيقي) از صفحه ۸۷ تا ۱۰۱ منتشر شده است.
نام: بررسي تطبيقي خواهرم و عنكبوت جلال آل احمد با طاعون و بيگانه آلبر كامو (عنوان عربي: دراسة مقارنة بين (أختي والعنکبوت) لجلال آل أحمد، و (الطاعون) و (الغريب) لألبير کامو)
این مقاله دارای ۱۵ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله ادبيات تطبيقي
مقاله نيهيليسم
مقاله ماشينيسم
مقاله تاثير و تاثر
مقاله ناخودآگاه متن (كليد واژه عربي: الأدب المقارن
مقاله العبثية
مقاله ثورة الماکينات
مقاله التأثير والتأثر
مقاله خفايا النص)

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: زيار محمد
جناب آقای / سرکار خانم: شرکت مقدم صديقه

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
چکیده فارسي:
درباره جلال آل احمد و آثارش كم نوشته نشده؛ اما آنچه در اين مقاله به آن توجه شده، از رنگي ديگر است. اين مقاله، تلاشي است درجهت بررسي تاثير انديشه هاي آلبركامو بر جلال آل احمد. اگر بپذيريم كه ادبيات فرانسه بر برخي از نويسندگان ايراني تاثير گذاشته است، در گفتار حاضر، جايگاه جلال آل احمد به عنوان يكي از نامدارترين و انديشمندترين نويسنده معاصر كه آثارش از حيث سير تفكر و انديشه با آلبر كامو شباهت هايي دارد، بررسي مي شود. با بررسي تطبيقي، تاثير و تاثرهايي آشكار مي شود كه قياس آنها مي تواند در بسياري از موارد راهگشاي پژوهشگران در درك بهينه آثار ادبي اين نويسنده باشد. جهت نيل به اين مقصود، در اين مقال سعي شده است با انجام نقد روان شناسي از ديدگاه ژاك لاكان و نشانه شناسي رولان بارت، برروي يكي از داستان هاي كوتاه جلال آل احمد با نام خواهرم و عنكبوت، بتوانيم به ژرفاي متن نفوذ كنيم و ناخودآگاه آن را بيرون بكشيم و مضاميني مانند نيهيليسم، ماشينيسم و مدرنيته ستيزي را كه اين نويسنده ايراني با الهام از تفكرات و انديشه هاي كامو به عاريت گرفته است، استخراج كنيم، و به اين ترتيب، به تشابهات و مشتركات فكري اين دو نويسنده پي ببريم.