مقاله بررسي تطبيقي سخنان بوزرجمهر در شاهنامه با قرآن و حديث که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۸۸ در جستارهاي ادبي (مجله دانشكده ادبيات و علوم انساني مشهد) از صفحه ۶۹ تا ۹۳ منتشر شده است.
نام: بررسي تطبيقي سخنان بوزرجمهر در شاهنامه با قرآن و حديث
این مقاله دارای ۲۵ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله شاهنامه
مقاله بوزرجمهر
مقاله قرآن
مقاله نهج البلاغه
مقاله حديث
مقاله مقايسه

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: فاطمي سيدحسين
جناب آقای / سرکار خانم: قبول احسان

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
بوزرجمهر از جمله شخصيتهايي است كه در شاهنامه از جايگاه ممتاز و نيكويي برخوردار است. او حكيم خردمند و فرزانه اي است كه سخنان منقولش در شاهنامه در راستاي اخلاق، خرد، هدايت، رشد، راستي و نيكوييهاست. همچنين آيين اسلام آييني است كه همه دستورها و قوانين اصيل و حقيقي آن در راستاي كمال انساني و هم سو با دلالتهاي خرد و عقلانيت است. با بررسي سخنان بوزرجمهر در شاهنامه و مقايسه آنها با آيات قرآن و احاديث امامان معصوم ـ ع ـ كه دو سرچشمه اصيل آيين اسلام به شمار مي آيند، مشخص مي شود ميان بسياري از سخنان بوزرجمهر و آيات و احاديث، شباهتها و هم سوييهاي نزديكي وجود دارد.
بر اين اساس دو سوال اساسي در اين مقاله مطرح است: الف) چه نوع تقسيم بنديهايي از شباهتهاي سخنان بوزرجمهر در شاهنامه و قرآن و احاديث مي توان ارايه داد؟ ب) علل اين شباهتها چيست؟ روش تحقيق در اين مقاله روش علي ـ مقايسه اي است. با اين توضيح كه نخست با مقايسه سخنان بوزرجمهر با آيات و احاديث به توصيف و طبقه بندي انواع شباهتها و مشتركات گوناگون آن پرداخته مي شود، سپس با در نظر گرفتن دلايل عقلي و نقلي علل اين شباهتها بررسي و ريشه يابي مي گردد.