مقاله بررسي تغييرات ميزان باز شدن دهان به دنبال جراحي ساژيتال اسپليت دوطرفه فک تحتاني در بيماران مبتلا به پروگناتيسم فک پايين که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۹۰ در مجله دانشكده دندانپزشكي مشهد از صفحه ۴۳ تا ۵۰ منتشر شده است.
نام: بررسي تغييرات ميزان باز شدن دهان به دنبال جراحي ساژيتال اسپليت دوطرفه فک تحتاني در بيماران مبتلا به پروگناتيسم فک پايين
این مقاله دارای ۸ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله ساژيتال اسپليت استئوتومي دوطرفه
مقاله حداکثر ميزان باز شدن دهان
مقاله پروگناتيسم فک پايين

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: شبان برات اله
جناب آقای / سرکار خانم: عشق پور مجيد
جناب آقای / سرکار خانم: يعقوبي مسعود
جناب آقای / سرکار خانم: شهرياري فاطمه
جناب آقای / سرکار خانم: اسماعيلي حبيب اله

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مقدمه: پروگناتيسم فک پايين يکي از اختلالات شايع اسکلتي در جامعه ايراني مي باشد و به همين دليل جراحي هاي Setback فک پايين نيز يکي از جراحي هاي شايع در حيطه جراحي دهان، فک و صورت است. جراحي ساژيتال راموس يکي از جراحي هايي است که به منظور عقب بردن و نيز جلو کشيدن فک پايين انجام مي شود. هدف از اين مطالعه بررسي روند بهبود حداکثر ميزان بازشدن دهان (Maximum Mouth Opening) متعاقب جراحي ساژيتال اسپليت دوطرفه فک تحتاني (BSSO) در بيماران مبتلا به پروگناتيسم فک پايين بود.
مواد و روش ها: در اين مطالعه ۳۶ بيمار که به منظور تصحيح پروگناتيسم فک پايين تحت عمل جراحي BSSO با مديفيکاسيون Hunsuck قرار گرفته بودند، مورد مطالعه قرار گرفتند. براي تمامي بيماران فيکساسيون داخلي با ۳ عدد پيچ تيتانيومي در هر طرف انجام گرفت. حداکثر ميزان باز شدن دهان پيش از جراحي و با توالي ۱، ۳، ۶ ماه پس از عمل جراحي اندازه گيري شد. تحليل داده ها با آزمون آماري Repeated measurement در سطح خطاي ۰٫۰۵=α صورت گرفت.
يافته ها: بيماران، ۸۱٫۳۲% از حداکثر باز شدن دهان قبل از جراحي را در طي ماه اول بعد از جراحي، ۹۲٫۱% از آن را در ماه سوم و بهبودي تقريبا کامل (۹۸٫۹۴%) را طي ششمين ماه بعد از جراحي نشان دادند.
نتيجه گيري: نتايج ما اين فرضيه را تقويت مي کند که محدوديت هاي ايجاد شده در حداکثر ميزان باز شدن دهان يک عارضه طولاني مدت جراحي ساژيتال اسپليت دوطرفه در بيماران مبتلا به پروگناتيسم فک پايين تلقي نمي شود و شش ماه پس از عمل جراحي تقريبا به ميزان قبل از جراحي خواهد بود.