مقاله بررسي توانايي گياه اسطوخودوس (vera Lavandula) در پالايش زيستي MTBE از منابع آب و خاک که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۸۷ در علوم و تكنولوژي محيط زيست از صفحه ۸۱ تا ۸۴ منتشر شده است.
نام: بررسي توانايي گياه اسطوخودوس (vera Lavandula) در پالايش زيستي MTBE از منابع آب و خاک
این مقاله دارای ۴ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله پايش زيستي
مقاله MTBE
مقاله اسطوخودوس
مقاله vera Lavandula

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: كوشافر محمد
جناب آقای / سرکار خانم: طالبي مرتضي

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
متيل ترسيو بوتيل اتر C5H12O يک ماده آلي اکسيژن دار است که به عنوان جايگزين سرب در بنزين معرفي و امروزه در ايران و برخي کشورهاي جهان به بنزين هاي بدون سرب اضافه مي شود .
اين ماده داراي توان آثار سوء بر بدن انسان و زيان هاي زيست محيطي مي باشد. مصرف بالا، مقاومت زياد به تخريب زيستي، انحلال پذيري بالا در آب، جذب ضعيف به ذرات خاک، تحرک بالا در آب و خاک عواملي است که باعث شده MTBE توانايي آلــودگي آب هاي زير زميني را داشته باشد.
براي پايش محيط زيست و پاک سازي آن از منابع آب و خاک از روش هاي مختلفي استفاده مي کنند که عموما کم بازده و پرهزينه مي باشد. يکي از راه هاي مناسب در اين ماده از آب ها، پايش زيستي به وسيله گياه (Phytoremediation)  مي باشد. در اين روش گياه باعث بازيافت و پايش منابع آب و خاک از ماده MTBE مي گردد.
هدف از اين تحقيق بر آورد توانايي گياه اسطو خودوس در پايش زيستي MTBE از منابع آب و خاک و جذب و بازيافت آن از خاک به منظور پيشگيري از حرکت آن به سمت منابع آب مي باشد تا با کاشت آن در مکان هاي مناسب امکان پيشگيري از آلودگي و همچنين پايش منابع آب فراهم شود. براي بررسي توانايي اين گياه در پايش MTBE از کاهش وزني MTBE استفاده مي شود. نتايج حاصل نشان مي دهد اين گياه با ۸۶/۳۴ % کاهش وزني MTBE طي مدت ۷ روز از محيط کشت خود گياه مناسبي براي اين منظور مي باشد .