مقاله بررسي توليدات علمي دندانپزشکي با استفاده از پايگاه Web of science در سال هاي ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۹ که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۹۰ در مجله دندانپزشكي دانشگاه علوم پزشكي شيراز – Journal Of Dentistry از صفحه ۱۷۰ تا ۱۷۳ منتشر شده است.
نام: بررسي توليدات علمي دندانپزشکي با استفاده از پايگاه Web of science در سال هاي ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۹
این مقاله دارای ۴ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله توليد علم
مقاله پايگاه WOS
مقاله توليدات علمي دندانپزشکي

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: صراطي شيرازي منصوره
جناب آقای / سرکار خانم: گل تاجي مرضيه

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
بيان مساله: توليدات علمي در حوزه پزشکي از جمله دندانپزشکي جايگاه ويژه ايرلارا دارد. با شناخت موثرترين پژوهش ها، پرکارترين نويسندگان و موسسات و کشورهاي فعال و تعيين جايگاه متخصصين کشورمان در اين ميان، مي توان به توليدات علمي جهت بخشيد.
هدف: هدف از اين پژوهش بررسي ميزان توليدات علمي در حوزه دندانپزشکي نمايه شده در پايگاه Web of Science (WOS) توسط متخصصان ايراني و ديگر کشورها بود.
مواد و روش: با استفاده از پايگاه WOS توليدات علمي در زمينه دندانپزشکي در سال هاي ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۹ به دست آورده شد، که ۵۰۰۵ مورد براي جهان و ۳۲ مورد براي ايران بود. سپس با استفاده از نرم افزار هيست سايت واکاوي هايي بر روي داده ها انجام شد.
يافته ها: متوسط رشد توليدات علمي دندانپزشکي در دوره ده ساله ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۹، ۵٫۶۸ درصد است. ايالات متحده آمريکا در ميان ديگر کشورهاي جهان پيشتاز بوده و مجله علمي BRITISH DENTAL JOURNAL در صدر جدول نشريات قرار دارد. در ميان موسسات، دانشگاه سائو پائلو و در ميان افراد کوکيچ (Kokich V) در صدر قرار دارند. داده هاي گردآوري شده براي ايران نشان مي دهد، که دانشگاه هاي تهران و شيراز هر يک با شش مقاله توليدي در ميان موسسات ايراني پيشتاز هستند و نيز م ح فتحي با تي جي سي اس ۴۴ و ح ر پاک شير با تي ال سي اس ۴ به ترتيب موثرترين نويسندگان پايگاه در اين مجموعه بوده اند.
نتيجه گيري: در پژوهش کنوني کشورهاي آمريکا و انگلستان رتبه هاي نخست و دوم را در توليد علم داشته اند. يافته هاي اين بررسي نشان مي دهد، که ايران ۰٫۶۳ درصد از توليدات علمي دندانپزشکي در پايگاه WOS را دارا بوده که اين ميزان نسبت به اهميت رشته بسيار ناچيز است.