مقاله بررسي حق اخلاقي آزادي توليدمثل در شبيه سازي انساني که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۸۸ در مجله ايراني اخلاق و تاريخ پزشكي از صفحه ۲۱ تا ۳۲ منتشر شده است.
نام: بررسي حق اخلاقي آزادي توليدمثل در شبيه سازي انساني
این مقاله دارای ۱۲ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله شبيه سازي انسان
مقاله آزادي توليدمثلي
مقاله آزادي فردي

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: محمدي علي

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
در سال هاي اخير با طرح امکان عملي شدن شبيه سازي انسان، هواداران آن مجموعه اي از استفاده ها و کاربردهاي احتمالي اين فناوري نوين زيستي را برشمرده اند؛ از جمله امکان داشتن فرزندان بيولوژيكي، امکان توليدمثل براي افراد مجرد يا زوجين هم جنس باز، ممانعت از بروز بيماري هاي ژنتيکي، رفع مشکلات پيوند اعضا، جايگزين كردن همسر، فرزند يا اموات فاميل، تولد فرزندان با ژنوتيپ دلخواه، تکثير گسترده افراد نابغه و سرشناس؛ توليد گروه زيادي از انسان هاي همسان ژنتيکي براي استفاده در زمان جنگ و صلح و غيره.
در مقابل نگراني هايي که در رابطه با تاثيرات اجتماعي شبيه سازي انسان از طريق تکنيک انتقال هسته سلول سوماتيك وجود دارد، ادله اي نيز به حفظ حق افراد در تصميم گيري در رابطه با به كارگيري اين فناوري دلالت دارد. به طور کلي، دلايلي که طرفداران شبيه سازي در راستاي کاربرد هاي ذکر شده اين فناوري بيان مي نمايند حول سه محور ارزشمندي «آزادي»، «هستي» (existence) و «رفاه و بهزيستي» مي باشد.
يكي از محوري ترين استدلال هايي كه طرفداران شبيه سازي بدان استناد مي جويند «ارزشمندي آزادي انسان» است که خود داراي زمينه هاي مختلفي مي باشد. براي مثال، يک اقبال عمومي در رابطه با آزادي فردي وجود دارد يا اين كه طرفداران بر اين باورند برخي اعمال مانند توليدمثل بسيار شخصي بوده و بايستي فارغ از هر گونه محدوديت باشد. بر اين اساس، چون شبيه سازي يک روش توليدمثلي است نبايستي تحت مقررات خاصي قرار بگيرد لذا افراد طبق حق آزادي توليدمثلي مي توانند آن را در زندگي خود به كار گيرند. ما در اين نوشتار با توجه به منابع و ماخذ، آزادي توليدمثلي و مسايل مربوط به آن و هم چنين توليدمثل نبودن شبيه سازي را مورد بحث و بررسي قرار داده ايم و در نهايت ادله طرفداران را رد کرده ايم.