مقاله بررسي خواص ضد ميکروبي اسانس گياه پامچال صخره اي (Dionysia revolute) بر باکتري Staphylococcos aureus و تعيين ترکيبات شيميايي آن به روش GC-Mass که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۸۸ در فيزيولوژي و تكوين جانوري (علوم زيستي) از صفحه ۵۷ تا ۶۳ منتشر شده است.
نام: بررسي خواص ضد ميکروبي اسانس گياه پامچال صخره اي (Dionysia revolute) بر باکتري Staphylococcos aureus و تعيين ترکيبات شيميايي آن به روش GC-Mass
این مقاله دارای ۷ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله پامچال
مقاله استافيلوکوکوس طلايي
مقاله اثرات ضد ميکروبي
مقاله GC-Mass

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: سعادتمند سارا
جناب آقای / سرکار خانم: علاالديني عليرضا
جناب آقای / سرکار خانم: صالحي مجيب

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
پامچال صخره اي (Dionysia revolute) گياهي دارويي و بومي ايران است که جهت رفع مشکلات گوارشي و درمان زخم هاي عفوني استفاده مي گردد. هدف از اين تحقيق بررسي ترکيبات شيميايي و اثرعصاره اين گياه بر باكتري استافيلوکوکوس طلايي (Staphylococcos aureus) مي باشد. در اين تحقيق از ارتفاعات كوه گنو (۱۳۴۸ متري از سطح دريا) در استان هرمزگان در ماه هاي فروردين و ارديبهشت سال ۱۳۸۶ و ۱۳۸۷ در سه نوبت نمونه گياهي جمع آوري و به آزمايشگاه منتقل شد. نمونه ها ابتدا به مدت ۱۲ ساعت در آون با دماي ۶۰ درجه سانتي گراد قرار گرفته و پس از آن بقيه مراحل خشك شدن در دماي اتاق و در سايه صورت پذيرفت. براي شناسايي تركيبات دارويي گياه و بررسي خاصيت ضد ميکروبي آن، اسانس و عصاره هاي اتانولي، اتري و آبي گياه تهيه و شناسايي ترکيبات تشکيل دهنده اسانس گياه به وسيله GC-Mass صورت پذيرفت. نتايج نشان داد که هر سه عصاره گياه خاصيت ضد ميکروبي داشته و از اين ميان عصاره اتانولي اثر ضد ميکروبي بيش تري بر رشد استافيلوکوکوس طلايي دارد، به طوري که قطر هاله عدم رشد ناشي از آن مشابه آنتي بيوتيک اريترومايسين و سفالکسين بود. در آناليز ترکيبات شيميايي عصاره گياه ۲۲ ترکيب شناسايي شد که برخي از آن ها داراي اثرات دارويي و ضدباکتري مي باشند.