مقاله بررسي دستاوردهاي نظام هاي پرداخت و تسويه الكترونيك در ايران که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۸۸ در تازه هاي اقتصاد از صفحه ۵۲ تا ۶۱ منتشر شده است.
نام: بررسي دستاوردهاي نظام هاي پرداخت و تسويه الكترونيك در ايران
این مقاله دارای ۱۰ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: چشمي اكبر

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
نظام هاي پرداخت از اجزاي اصلي نظام مالي هر کشور هستند که نقش موثري در انتقال سريع، کارآمد و ايمن وجوه، در ميان بازارها و فعالان مختلف نظام مالي و نيز، ارتقاي کارآيي نظام مالي کشور ايفا مي نمايند. همچنين، توسعه نظام هاي پرداخت با تسهيل مبادلات اقتصادي و ايجاد بستر مناسبي براي اجراي سياست هاي پولي مي تواند به توسعه مالي و اقتصادي کشور کمک کند.
نظام هاي پرداخت و تسويه الکترونيک وجوه در کشور طي سال هاي اخير با معرفي طرح نظام جامع پرداخت کشور، پيشرفت هاي چشمگيري را تجربه نموده است، همچنين اين پيشرفت ها مشخص تر از سال ۱۳۸۰ مي باشد. طرح نظام جامع پرداخت پروژه اي ملي است كه بستر اصلي و اساسي نقل و انتقال الكترونيكي وجوه را فراهم مي سازد، اين طرح از سال ۱۳۸۰ گردآوري شد، به علاوه معرفي و مراحل مختلف آن با سرعت مناسبي در حال انجام است. از جمله تحولات مثبت در اين زمينه مي توان به راه اندازي شبكه تبادلات الكترونيك بين بانكي (شتاب) در سال ۱۳۸۱، سامانه حواله الكترونيك بين بانكي (سحاب) در سال ۱۳۸۵ و سامانه تسويه ناخالص آني (ساتنا) در اين سال اشاره نمود. علاوه بر اين، اقدامات و برنامه هاي ديگري نيز در زمينه بانكداري الكترونيك و نظام هاي پرداخت در دست پيگيري است كه از آن جمله مي توان به موارد زير اشاره نمود:
راه اندازي کامل سامانه پاياپاي الكترونيكي (پايا)؛ راه اندازي سامانه تسويه اوراق بهادار الكترونيكي (تابا)؛ يكپارچه سازي حساب ها و ايجاد شناسه حساب بانكي ايران (شبا)؛ ترويج بيشتر كارت هاي اعتباري و پرداخت الكترونيكي در پايانه هاي فروش و نيز پياده سازي و استقرار کامل سيستم بانکداري متمرکز توسط بانک ها.
در گزارش حاضر با تشريح وضعيت عملکرد نظام هاي پرداخت و تسويه الکترونيک فعال در نظام بانکي کشور و معرفي تحولات پيش رو، سعي مي شود از وضعيت موجود در اين حوزه تصوير كاملي ارايه گردد.