مقاله بررسي روند تطور شخصيت کاووس از روزگار باستان تا شاهنامه که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۸۸ در تاريخ ادبيات (پژوهشنامه علوم انساني) از صفحه ۱۰۳ تا ۱۱۲ منتشر شده است.
نام: بررسي روند تطور شخصيت کاووس از روزگار باستان تا شاهنامه
این مقاله دارای ۱۰ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله کاووس
مقاله حماسه
مقاله اوستا
مقاله شاهنامه

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: ستاري رضا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
کاووس يکي از نامدارترين پادشاهان ايراني است که در ميان پادشاهان شاهنامه، بيشترين و طولاني ترين حضور را در حماسه ملي ايران دارد. بسياري از داستان ها و نبردهاي مشهور شاهنامه در زمان پادشاهي و يا پس از پادشاهي و در زمان حيات او رخ مي دهد؛ داستان هايي چون داستان رستم و سهراب، سياوش و نبردهايي چون جنگ مازندران، هاماوران و نبرد بزرگ کيخسرو با افراسياب از جمله مهم ترين اين داستان ها و نبردهاست. هم چنين در اوستا، متن هاي پهلوي و متن هاي فارسي و عربي پس از اسلام نيز از اين پادشاه و کارهاي او سخن رفته است.
کاووس هرچند در اوستا شهرياري فرهمند و توانا خوانده شده است که بر همه کشورها و مردمان فرمان مي راند؛ اما سرگذشت روشني در اين کتاب ندارد. خطوط اصلي چهره اين شخصيت نامدار در متن هاي پهلوي و متن هاي فارسي و عربي پس از اسلام نمودار مي شود. در اين مقاله سير شخصيت کاووس در متن هاي موجود از اوستا تا شاهنامه و کرده هاي اين پادشاه نامدار چون آسمان نوردي، جنگ مازندران و هاماوران و… بررسي شده است.